V pariškem parku La Villette v neposredni bližini olimpijske vasi in stadiona Stade de France v času Olimpijskih iger stoji Slovenska hiša, ki je namenjena celoviti promociji slovenskega športa, gospodarstva, znanosti, kulture in turizma. V njej bo 31. julija 2024 potekal tudi poslovni forum z naslovom Novi trendi poslovnih partnerstev za bolj konkurenčno EU, ki se ga bodo udeležili tudi člani slovenske delegacije in na katerem bodo ugledni slovenski in mednarodni strokovnjaki razpravljali o prihodnosti evropske avtomobilske industrije in konkurenčnosti EU ter vlogi slovenskih podjetij pri tem.
Po zaključku foruma bodo potekala tudi B2B srečanja in mreženje med udeleženimi podjetji, ki se jim bodo pridružili še predstavniki Gospodarske zbornice Srbije z delegacijo srbskih podjetij, ki se bo ravno v tem času mudila v Parizu.
Program poslovnega foruma: www.sloveniabusiness.eu/business-events/new-partnership-trends-for-a-more-competitive-eu.
Dr. Iztok Seljak, predsednik Združenja Manager: »Obstaja mnogo vzporednic med športom in poslovnim svetom, pri čemer sta konkurenca in konkurenčnost med najpomembnejšimi. Čeprav to morda ni tako očitno v športnem kontekstu, Evropska unija pospešeno izgublja konkurenčnost na poslovnem področju. Delež EU v globalnem BDP je upadel iz več kot 35 % na manj kot 15 %, in ta trend se nadaljuje. To jasno kaže na nujno potrebo po temeljiti preobrazbi vizije in strategije evropske mednarodne konkurenčnosti. Prepričan sem, da bomo v Parizu uspešno naslovili ključne elemente te nujno potrebne gospodarske preobrazbe v Evropi.«
*Gospodarsko delegacijo in poslovni forum skupaj organizirajo SPIRIT Slovenija, Združenje Manager in Veleposlaništvo Republike Slovenije v Parizu.
****
Francija je v vladnem načrtu za internacionalizacijo slovenskega gospodarstva uvrščena med prednostne tuje trge za slovenska podjetja. Z blagovno menjavo v višini 3,36 milijarde EUR je bila lani osma najpomembnejša partnerica Slovenije. Po zadnjih podatkih v Francijo izvaža skoraj tisoč slovenskih podjetij, v Sloveniji pa je tudi več kot 120 podjetij s francoskim kapitalom. Po podatkih Mednarodnega denarnega sklada je bilo francosko gospodarstvo leta 2023 drugo največje v EU, takoj za Nemčijo in sedmo največje na svetu. Je visoko razvito in storitveno usmerjeno, država pa ima tudi precejšnje kmetijske vire in močan proizvodni sektor.