Za zagrožena kazen za dejanja, povezana z ilegalnimi imigracijami, je predvideva osem let zapora, za kazniva dejanja, povezana s prepovedanimi drogami, pa od pet do 15 let zapora.
Vodja kriminalistične policije PU Novo mesto France Božičnik je na današnji novinarski konferenci povedal, da je šlo v obeh primerih - v prvem je sodelovalo sedem in v drugem 31 slovenskih državljank - za organiziranje porok, s pomočjo katerih so državljani Črne gore, Srbije in BiH prišli do petletnih dovoljenj za bivanje v Sloveniji in schengenskem območju.
Skupaj je organizatorjem uspelo na območje Slovenije spraviti vsaj 38 tujcev, ki so pripotovali predvsem z namenom zlorabe legalnih postopkov in zaradi nadaljnjega odhoda v države EU. Ena od kriminalnih združb se je hkrati ukvarjala tudi s kaznivimi dejanji, ki so povezana s prepovedanimi mamili. Organizirala je namreč prevoze s Kosova in preko Slovenije v Švico.
Omenjeni kriminalni združbi sta sklenitve navideznih zakonskih zvez organizirali po vsej državi. V mednarodni kriminalni združbi, ki se je ukvarjala tudi s tihotapljenjem prepovedanih drog, pa so razkrinkali organizatorje iz Slovenije, Kosova in Švice.
Prepovedano konopljo so tihotapili v osebnih vozilih. Vseh prevozov je bilo šest, pri enem pa so na mejnem prehodu Obrežje slovenskemu državljanu zasegli 18 kilogramov te droge. Omenjena združba je tihotapila tudi ilegalne imigrante. Poroke s sedmimi slovenskimi državljankami so organizirali na Kosovu. Pri vsaki skleniti je združba zaslužila med 5000 in 7000 evrov.
Za skupaj 14 kaznivih dejanj so ovadili 14 osumljencev, starih 26 do 63 let, iz Kranja, Ljubljane, Tržiča, Celja, Murske Sobote in Maribora. Organizatorja združbe, 31-letnega državljana Slovenije z območja Kranja, je policija za tovrstna dejanja že obravnavala.
Druga družba je organizirala poroke z 31 slovenskimi državljankami. Vodil naj bi jo 49-letni osumljenec iz Ljubljane, ki naj bi ob pomoči 36 slovenskih državljank in državljanov storil najmanj 31 kaznivih dejanj prepovedanega prehajanje meje ali ozemlja.
Združba je poroke pod pretvezo organizirala na različnih slovenskih upravnih enotah. Osumljeni je za sklenitev fiktivne zakonske zveze računal po 9000 evrov, osumljenkam, ki so pri teh sodelovale, pa je obljubil nagrado 4000 evrov, a se obljub ni držal in jim je plačeval manj. V skoraj dveh letih naj bi zaslužil skoraj 270.000 evrov.
Po podatkih predstavnice oddelka za kriminalne združbe sektorja za organizirano kriminaliteto Generalne policijske uprave Anje Mrkalj Kastelic slovenska policija na leto obravnava do skupaj 400 tovrstnih in drugih sumov, povezanih z imigracijami.
Komentarji