Na primer so kriminalisti vrgli oko oktobra oziroma novembra, ko je takrat še neznani storilec na nekoliko unikaten način spravil v obtok večje število ponaredkov vrednosti 50 in 100 evrov.

Kot je na včerajšnji novinarski konferenci pojasnil Stojan Belšak iz sektorja kriminalistične policije ljubljanske policijske uprave, je storilec prek spletnih trgovin na javne kraje oziroma parkirišča naročal tehnične predmete večjih vrednosti, ki jih je dobavitelju na roke odplačal v ponaredkih, ki so bili na vrhu prikriti s pravimi bankovci.

 Osumljeni 28-letnik je naročeno blago dobavitelju odplačeval na roko s ponaredki, ki so bili prikriti s pravimi bankovci.

Prihranil okrog 2800 evrov

Prvič je na območju Ljubljane s ponaredki kupil televizijski sprejemnik, dobavitelj pa je prevaro tudi takoj odkril. A kljub vsemu prepozno, saj je nepridiprav že odpeljal s kraja zločina, tako da si je lahko oškodovanec zapisal le del registracije. Drugič je na območje Grosupljega naročil dostavo različnih računalniških komponent v vrednosti okrog tisoč evrov, oškodovanec pa si je v tem primeru zapomnil celotno registrsko številko audija, za tablico pa so policisti pozneje ugotovili, da je ukradena. Tretjič je na območju Domžal prevzel najrazličnejšo tehnično blago, v tem primeru je policiji uspelo ugotoviti identiteto storilca, a je še niso mogli potrditi. Naročila je sicer storilec izvrševal vsakih deset dni, s plačevanjem s ponaredki pa je prihranil okrog 2800 evrov.

Kupljeno blago preprodal naprej

Vremena so se kriminalistom zjasnila po opravljenih hišnih preiskavah, eno so opravili na območju Ljubljane, kjer je osumljeni 28-letnik iz Litije živel neprijavljen, drugo pa v domačem kraju (opravili pa so tudi dve »hišni«preiskavi vozil). Med preiskavami so mu zasegli za več kot 15.000 evrov ponaredkov vrednosti 50 in 100 evrov, nekateri so bili še čisto sveže natisnjeni in nerazrezani, kuverte, opremo za tiskanje in rezanje, ukradene registrske tablice ter za vzorec kokaina. Kupljenega blaga kriminalisti niso našli, saj ga je osumljeni preprodal naprej, identitete kupcev pa ni želel razkriti. Po opravljenih preiskavah in zasegih so 28-letnika policisti izpustili na prostost, v nadaljevanju pa kazensko ovadili zaradi ponarejanja in unovčevanja, prikrivanja (uporabe ukradenih registrskih tablic) ter posesti mamil.

Danes ponarejajo le še amaterji

Na območju ljubljanske policijske uprave je bilo v letu 2013 sicer odkritih 625 ponaredkov različnih vrednosti in valut; leta 2014 jih je bilo za skoraj četrtino manj oziroma 431; letos pa jih je bilo do danes odkritih 488. V vseh primerih so bili na delu posamezniki, kurji tatovi, katerih izdelki so bili precej amaterski, slabi torej že na oko. So pa policisti pred dobrimi desetimi leti, ko se je Slovenija pripravljala na prevzem evra, na območju Most v Ljubljani odkrili združbo profesionalnih ponarejevalcev, ki je bila tik pred tem, da natisne ogromne količine tolarjev, z vsemi varovalkami oziroma hologrami vred. Belšak natančnih številk ni imel v glavi, je pa dejal, da so bili v igri takšni zneski, ki bi zamajali monetarni sistem, a so jim, kot rečeno, kriminalisti prekrižali načrte.