KRISTIJAN JANC
sta

Nekateri svojci trinajstih preminulih v najhujši nesreči v vodi pri nas so se odločili za tožbo proti organizatorjem spusta, investitorjem in izvajalcem del pri gradnji HE Blanca, Zavarovalnici Triglav in Ivanu Jamniku (zdaj je pokojen), ki je organizatorjem posodil čolne. Zahtevali so od 20.000 do 30.000 evrov odškodnine, v dveh primerih tudi rento.

Občino so obtoževali, da je dopustila plovbo, čeprav je vedela, da ta po gradbišču ni dovoljena. Izvajalcem so očitali, da so preusmerili vodo čez prelivna polja, čeprav gradnja na akumulacijskem jezeru še ni bila tako daleč, da bi se zapornice na prelivnih poljih lahko dvignile. Za Jamnika pa so bili tožniki prepričani, da je priskrbel neprimerna plovila, za nameček sploh ni imel dovoljenja za plovbo.

LOKALNI VELJAKI

Sevniški župan in poslanec Kristjan Janc je 3. julija leta 2008 organiziral odpravo s kanuji po Savi od Sevnice do Brestanice. To naj bi bil zadnji spust po reki, preden je bil dokončan akumulacijski bazen Blanca. Na spust je povabil predstavnike sevniških krajevnih skupnosti, predstavnike občine Krško ter lokalne politike in gospodarstvenike.

Takrat je izplulo več kot 30 ljudi. Poleg spremljajočega gasilskega čolna so se peljali še štirje kanuji. Po nesreči enega od kanujev, ki se je zaletel kmalu po začetku plovbe v steber mostu na Radni, so pot nadaljevali trije kanuji. Kljub drugačnemu dogovoru sta se dva usmerila proti jezu, za katerim so prelivna polja. To je bilo za ljudi na kanujih usodno. Kanuja je posrkalo v sifon, enega izmed njiju nato prelomilo. Poleg Janca je utonilo dvanajst ljudi, rešila pa se je Jančeva žena.

HE Blanca
sta

ZAVESLALI, KAMOR NE BI SMELI

Sodišče je po končanem dokaznem postopku prišlo do zaključka, da odgovornosti ni mogoče pripisati nikomur od toženih. Med drugim so priče dejale, da so se udeleženci spusta dogovorili, da bodo pristali pred prelivnimi polji, vendar sta dva čolna zaveslala čez polja, s tem pa so po mnenju sodišča ti udeleženci spusta sprejeli tveganje. Sodba še ni pravnomočna.