Člani Delovne skupine za spremljanje, opozarjanje in ozaveščanje o nevarnostih onesnaženega okolja za zdravje Zdravniške zbornice Slovenije so v še enem javnem pismu ponovno izpostavili nasprotovanje postavitvi sežigalnice odpadkov v Ljubljani.
Kot glavni argument izpostavljajo, da je zrak v državni prestolnici med najbolj onesnaženimi v Evropi. “Načrtovano sežiganje približno polovice vseh odpadkov v državi oziroma več kot 300 ton odpadkov dnevno, bi kakovost zraka samo še dodatno poslabšalo in ogrozilo zdravje in življenja prebivalcev Ljubljane in okolice. Tu je že povprečna koncentracija strupenih in rakotvornih delcev PM2,5 v zraku že sedaj vsaj trikrat višja, kot jo priporočajo smernice Svetovne zdravstvene organizacije (SZO),” so izpostavili.
V zvezi s tem je zanimivo, da ravno te dni, ko je debata v umeščanju sežigalnice v prestolnico tako zelo vroča, Mestna občina Ljubljana javnost seznanja, da "se kakovost zraka v glavnem mestu postopno izboljšuje." Da sporoča informacije take narave, ni ravno v njeni navadi, zato vse skupaj izgleda bolj kot pripravljanje terena za projekt sežigalnice. Ker manj kot bodo ljudje skrbeli glede onesnaženosti oz. bolj kot bodo v zvezi s tem prejemali pomirjujoče informacije, manj bo upora proti njej. Pa tudi: pomirjanje v zvezi z onesnaženostjo ni na mestu, saj se Ljubljana, kot so omenili tudi zdravniki v svojem pismu, ena z onesnaževali najbolj obremenjenih prestolnic Evrope.
Zdravniki, ki so se podpisali pod pismo: Miran Brvar, Metoda Dodič Fikfak, Andreja Kukec, Ana Mavrič, Nevenka Mlinar, Marina Praprotnik, so med drugim podčrtali, da je bila nedavna predstavitev projekta izgradnje sežigalnice v Ljubljani, ki jo je organiziral župan Zoran Janković in nanjo povabil dunajskega župana z namenom predstavitve sežigalnice odpadkov na Dunaju, zavajajoča. “Sežiganja odpadkov na Dunaju in v Ljubljani ne moremo primerjati, tudi če bi v Ljubljani uspeli zgraditi sežigalnico, ki bi bila po tehnično-tehnoloških zahtevah primerljiva z dunajsko. Ljubljana namreč leži v slabo prevetreni kotlini, podobno kot Celovec in Gradec, ki nimata sežigalnic odpadkov, medtem ko Dunaj leži na dobro prevetreni ravnini,” so poudarili.
“Razlika med mestoma je posebej izrazita v hladnejši polovici leta (november – marec), ko v Ljubljani prevladujejo manj ugodne meteorološke razmere, ko pogosto po več dni ali tednov ne vidimo sonca in ne čutimo vetra ter se močno poveča onesnaženost zraka. Letošnjega januarja je bila tako urna koncentracija rakotvornih delcev PM2,5 v Ljubljani celo 32-krat višja od priporočene letne povprečne koncentracije SZO. Povprečna letna koncentracija delcev PM10 v zraku pa je v centru Ljubljane že sedaj najvišja v primerjavi s koncentracijami na drugih območjih v Sloveniji. Zaradi neznatnega vetra in temperaturnega obrata se namreč vsi izpusti strupenih snovi nabirajo v kotlini ter povzročajo zdravju škodljive učinke. Zlasti so ogroženi starejši, bolniki z boleznimi srca in ožilja ter boleznimi dihal, nosečnice in otroci. Iz navedenih razlogov Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) vrtcem in šolam v hladnejših mesecih večkrat priporoča, da zmanjšajo izvajanje fizičnih aktivnosti na prostem.”
Na koncu so v pismu napisali še, da je župan Janković zelo pristransko podajal zgolj prednosti sežigalnice in da izkorišča trenutno negotove razmere na področju energentov in obljublja cenejše ogrevanje za prebivalce Ljubljane. “Pri odločitvi za ali proti sežigalnici odpadkov v Ljubljani si bodo morali Ljubljančani postaviti vprašanje: Ali bi danes podprli postavitev sežigalnice odpadkov, če bi že sedaj vedeli, da bo prav vaš otrok čez nekaj let zbolel za astmo ali rakom zaradi vsakodnevnega dihanja onesnaženega zraka? To bo namreč cena za, kot obljublja župan, nižje stroške ogrevanja in ravnanja z odpadki.”
Zgodilo pa se je še to, da je eden od podpisnikov pisma, zdravnica Ana Mavrič, župana Jankovića pozvala, naj se skupaj z njo in še nekaterimi strokovnjaki, odpravi na Ministrstvo za okolje in prostor, kjer bi skupaj apelirali na pristojne, da se najstrožje evropske zahteve o mejnih emisijskih vrednostih za sežigalnice vpišejo tudi v našo zakonodajo. Janković ji je obljubil podporo in pri tem jasno izpostavil, da kot župan sicer ne more vplivati na državno zakonodajo, da pa bo te zaveze v sprejem predlagal Mestnemu svetu Mestne občine Ljubljane v primeru, da jih država ne sprejme.
Komentarji