Nizka brezposelnost vztraja in vse več delodajalcev doma ne najde delavcev, ki jih potrebujejo. Na trgu vlada precejšnje neskladje med ponudbo in povpraševanjem, predvsem pri deficitarnih poklicih je razkorak čedalje večji. Delodajalci zato nekatere delavce vse pogosteje iščejo v tujini, zaposlovanje tujcev se krepi že vse od leta 2021.

»Izvajajo se tudi različni večji gradbeni projekti, med katerimi je za naše območje najpomembnejši projekt izgradnje drugega tira,« je povedal Vladimir Popovič, direktor koprske območne službe zavoda za zaposlovanje. Veliko tujih državljanov se pri nas zaposli tudi v logistiki, predvsem kot vozniki v mednarodnem transportu, in v predelovalni dejavnosti; tu potrebujejo zlasti varilce, strugarje, ključavničarje, delavce v proizvodnji. Precej tujcev se zaposli tudi v gostinstvu in trgovini.

Delavci z območja Jugoslavije in Turčije

Daleč največ tujih državljanov, ki so našli službe v Sloveniji, je zadnja desetletja prihajalo z območja nekdanje Jugoslavije. Teh je še vedno največ, a v zadnjem obdobju narašča zaposlovanje državljanov Turčije, predvsem v povezavi z gradnjo drugega tira.
V postopkih zaposlovanja tujcev je nujno, da zavod za zaposlovanje in delodajalci dobro sodelujejo. Najprej je treba preveriti, ali je doma dovolj delavcev, ki jih iščejo, saj imajo ti prednost pri zaposlovanju.

»Tako smo za delodajalce, ki izvajajo dela v okviru projekta drugega tira, pripravili akcijski načrt iskanja in preverjanja kandidatov po vsej državi. Doslej je zaposlitev dobilo več kot 50 domačih iskalcev zaposlitve,« je zadovoljen Popovič.

Opozarja tudi, da tuji državljani z vidika poznavanja delovne zakonodaje spadajo med ranljivejše skupine. Glede zaposlovanja jim zato zavod priskrbi vse ključne informacije in jih ozavešča o pravicah delavcev migrantov. Prav – z roko v roki z drugimi pristojnimi službami – tujega delavca spremlja tudi po izdaji delovnega dovoljenja in soglasja.

»Na zavodu smo v prvih šestih mesecih letošnjega leta izdali že 5097 razveljavitev in umikov delovnih dovoljenj in soglasij,« pravi Popovič. Če ugotovijo kršitve delovnopravne zakonodaje in zakonodaje s področja zaposlovanja tujcev, delodajalce čakajo sankcije. Možna je tudi prepoved zaposlovanja tujih državljanov. V prvih šestih mesecih letošnjega leta je zavod za zaposlovanje izdal 22.167 soglasij in delovnih dovoljenj, od tega 1192 za delodajalce s sedežem na območju koprskega zavoda za zaposlovanje.