Na okrogli mizi z naslovom Slovenija v razvojnih megatrendih, ki jo je povezoval Logar, so v ljubljanski Festivalni dvorani sodelovali predsednik uprave NLB, predsednik nadzornega sveta Združenja bank Slovenije in predsednik AmCham Slovenija Blaž Brodnjak, soustanovitelj trboveljskega podjetja Dewesoft Jure Knez ter ustanovitelj in direktor podjetja Duol Dušan Olaj.

Gospodarstveniki so z Logarjem spregovorili o lastnih izkušnjah z razvojem gospodarstva in z občinstvom delili svoje poglede na gospodarsko prihodnost Slovenije. Kritični so bili do visoke obdavčitve slovenskih podjetij in ocenili, da Slovenija glede spodbujanja gospodarstva zaostaja za drugimi državami v regiji.

Brodnjak je na okrogli mizi dejal, da prihodnost slovenskega gospodarstva vidi v želji po uspehu. "Ob vsakem neuspehu se moramo pogovoriti, zakaj nam ni uspelo, in se iz napak učiti, da bomo tako uspešnejši," je poudaril in dodal, da moramo biti za čim večji uspeh sposobni preseči "ideološke pregrade v svojih glavah".

blaž brodnjak
Primož Lavre
Blaž Brodnjak

Podjetnik Jure Knez je poudaril, da ima Slovenija potencial za gospodarski razvoj, a da bi si morala "vsaka slovenska vlada po volitvah zastaviti temelj, ki definira temeljne vrednote, ki jih želimo v Sloveniji gojiti". Dodal je še, da bi morali po njegovem gojiti vrednoto dela, saj se "dandanes bolj splača biti na zavodu za zaposlovanje, kot pa delati". (Na tem mestu se lahko vprašamo, zakaj je danes v Sloveniji najnižja brezposelnost od osamosvojitve, če pa se tako zelo splača biti na zavodu za zaposlovanje. In zakaj se torej več podjetnikov ne odloči za odhod na zavod, če se to "bolj splača".)

jure knez
Primož Lavre
Jure Knez

Gospodarstvenik Dušan Olaj je opozoril, da se mora država za boljši gospodarski razvoj posvetiti vlaganju denarja v raziskave, znanost in tehnične inovacije.

platforma sodelovanja1
Primož Lavre
Nasmejani nekdanji minister za izobraževanje iz vrst SD Jernej Pikalo, ob njem po telefonu brska ekonomist Igor Masten.

Dotaknili so se tudi sprememb na trgih dobrin in storitev. Posebej so naslovili problematiko staranja prebivalstva in padanja rodnosti, ki za vitalnost gospodarstva po besedah udeležencev dogodka predstavljajo velik izziv. Posebno pozornost pa so namenili hitremu razvoju in adaptaciji novih tehnologij ter podnebnim spremembam.

Društvo s polnim imenom Platforma Sodelujmo za prihodnost je bilo ustanovljeno 31. maja letos in ima 12 ustanovnih članov. Poleg Logarja in podpredsednice Romane Jordan so to še Alja Brglez, Eva Irgl, Matej Avbelj, Igor Masten, Jernej Pikalo, Mitja Čander, Rok Ravnikar, Igor Hustič, Mark Boris Andrijanič in Mirko Požar.

platforma sodelovanja2
Primož Lavre
Nekdanji minister v Janševi vladi Boris Mark Andrijanič (desno), ob njem sedi Jure Knez.

gašpar gašpar mišič
Primož Lavre
Prostora je bilo tudi za primorskega poslovneža Gašparja Gašparja Mišiča, ki se je poskusil tudi kot državni sekretar v vladi Alenke Bratušek.

platforma sodelovanja, dejan prešiček
Primož Lavre
Tam je bil tudi saksafonist Dejan Prešiček, javnosti znan tudi kot minister za kulturo kratke sape.

platforma sodelovanja, marko voljč
Primož Lavre
Izkušeni ekonomist Marko Voljč se je držal bolj zadaj.

janez podobnik
Primož Lavre
Tudi Janez Podobnik je prišel.

platforma sodelovanja, anže logar
Primož Lavre
Razpravljalci.

anže-logar
Primož Lavre
Anže Logar