Nova seja, nov zaplet. Lahko bi rekli, nič novega v Občini Radenci, kjer je 16-članski občinski svet razklan na pol, saj imata tako koalicija župana Romana Leljaka kakor glasna opozicija enako število glasov.

Občinski svet Radenci
Vida Toš
Župan Leljak je za avgustovsko sejo najel celo dva varnostnika, ki sta enega od prisotnih občanov odstranila s seje.

Da bo Leljak v svojem drugem mandatu težko vladal, se je videlo že ob dolgotrajnem sprejemanju letošnjega proračuna. Takrat je v tretje vendarle prišlo do pomiritve, ampak sprava ni trajala dolgo. Precej pestro je bilo tako že na avgustovski seji, kjer so bili prisotni občani, ki na družbenem omrežju pod profilom Enotni za občino Radenci bijejo mini vojno z županom in redno oporekajo njegovemu vodenju občine. Leljak je za tisto sejo najel celo dva varnostnika, ki sta enega od prisotnih občanov odstranila s seje, posnetek seje pa je zadržal vse do nedavnega, domnevno zaradi vložitve kazenske ovadbe.

Nekateri svetniki protestno zapustili sejo

Na tokratni, oktobrski seji občanov ni bilo, se je pa zapletlo pri prehodu na vsebinske točke dnevnega reda. Po vprašanjih in pobudah svetnikov so namreč opozicijski svetniki iz vrst Gibanja Svoboda, SD in Desusa protestno zapustili sejo zaradi domnevnega zavlačevanja pri postopku nadomestitve odstopljene svetnice Helene Hedžet. Ta je odstopila že konec avgusta, nakar je župan v skladu z zakonskim rokom v začetku septembra o njenem odstopu obvestil svetnike in občinsko volilno komisijo, ki je pristojna, da izvede postopek potrjevanja mandata nadomestnemu članu. Tu pa se nekoliko zaplete.

Nepravilen postopek, povrhu še nesklepčnost

Svetnici je mandat prenehal isti dan, kot je s tem seznanila župana, po prepričanju predsednika občinske volilne komisije Zlatka Hercega pa je podlaga, da občinska volilna komisija sproži postopek za imenovanje nadomestnega člana – to naj bi bil Aleksander Mulec –, šele ugotovitveni sklep občinskega sveta o prenehanju mandata. Tega naj bi sprejeli na tokratni seji, kar pomeni, da je bila Leljakova opozicija za odločilen glas prekratka pri sprejemu precej pomembnih odločitev, ki so bile na mizi. Od rebalansa, sprememb poslovnika, pripojitve vrtca k osnovni šoli do prve obravnave dvoletnega proračuna.

Manever je razumljiv, saj bi jih Leljakova koalicija v danem primeru, razen pri poslovniku, kjer je potrebna dvotretjinska večina, na račun praznega opozicijskega stolčka preglasovala. Težava pa je, da argument predsednika občinske volilne komisije, da za začetek postopka potrebuje ugotovitveni sklep občinskega sveta o prenehanju mandata odstopljene svetnice, ne vzdrži, kar so nam potrdili na ministrstvu za javno upravo.

Kot so pojasnili, je tak sklep potreben samo, če bi članu občinskega sveta prenehal mandat zaradi izgube volilne pravice ali nezdružljivosti, v primeru odstopa pa postopki za izvolitev nadomestnega člana občinskega sveta stečejo takoj, ko sta župan oziroma občinska volilna komisija o odstopu obveščena. Najbolj bizarno dejanje minule seje radenskega občinskega sveta pa je sledilo obstrukciji sedmih opozicijskih svetnikov. Sejo so namreč prekinili, ampak jo je župan s svojimi osmimi svetniki nadaljeval in zaključil. V dobrih 30 minutah so tako z osmimi glasovi potrdili vse preostale zadeve na mizi razen poslovnika, vključno z rebalansom in prvim branjem dvoletnega proračuna, ki je po besedah Leljaka zaradi podražitev in ujm investicijsko najbolj skromen doslej. Po prepričanju župana in občinske uprave je namreč osem svetnikov zadostovalo za sklepčnost in zakonitost seje.

Roman Leljak
Arsen Peric / M24.si
Kako dolgo bo takšno vladanje, ko koalicija v občinskem svetu nima večine, za pregovorno nepopustljivega župana še vzdržno?

Za sklepčnost mora biti navzočih več kot polovica svetnikov

To ponovno ne drži, kar so nam ravno tako potrdili na ministrstvu za javno upravo. V skladu z zakonom o lokalni samoupravi lahko namreč občinski svet veljavno sklepa, če je na seji navzoča večina članov občinskega sveta, kar pomeni več kot polovica. »Sklepčnost se ugotavlja od polnega števila članov občinskega sveta, torej od 16. Če je bilo na seji osem članov občinskega sveta, občinski svet ni bil sklepčen,« so jasni na ministrstvu. To pomeni, da so bili vsi sklepi, ki jih je sprejela osamljena Leljakova koalicija, brezpredmetni in bodo morali ponoviti vajo, tako da bo seji prisostvoval vsaj še en član občinskega sveta, ki pa bo glede na razmerja moral biti iz opozicije.