Sklep o imenovanju strokovnega sveta SDS je na včerajšnji seji sprejel izvršilni odbor stranke, ki ji še vedno poveljuje Janez Janša. Vlado v senci večinoma sestavljajo vidni člani stranke SDS, večino katerih dobro poznamo že iz prejšnjih sestav Janševih vlad. Nič manj znana pa nista niti Zdravko Počivalšek in Jože Podgoršek, ki sta se prav tako znašla v tokratnem Janševem jagodnem izboru.

Počivalšek, nekdanji predsednik SMC, ki je nato do junija letos vodil stranko Konkretno, je v strokovnem svetu SDS prevzel odbor za gospodarski razvoj in tehnologijo. V vladah Janeza Janše, Marjana Šarca in Mira Cerarja je vodil gospodarski resor.

Podgoršek, ki je bil imenovan za predsednika odbora za kmetijstvo in okolje v strokovnem svetu SDS, pa je bil v zadnji vladi Janeza Janše minister za kmetijstvo iz kvote stranke DeSUS. Ko je ta stranka izstopila iz koalicije, je na položaju ostal, zato mu je članstvo v njej prenehalo. Na zadnjih volitvah v DZ je kandidiral na listi NSi, a ni bil izvoljen.

Zanesljiv in preverjen kader

V strokovnem svetu SDS po torkovi odločitvi izvršilnega odbora odboru za finance predseduje nekdanji poslanec SDS in nekdanji finančni minister Andrej Šircelj, odboru za pravosodje pa nekdanji poslanec SDS in nekdanji notranji minister Vinko Gorenak. Na čelo odbora za zunanje zadeve so imenovali nekdanjega veleposlanika v Washingtonu Toneta Kajzerja, odbor za delo, družino in socialne zadeve pa vodi evropska poslanka Romana Tomc.

Odbor za šolstvo, znanost in šport vodi evropski poslanec Milan Zver, odbor za kulturo pa nekdanji minister za kulturo Vasko Simoniti. Odboru za obrambo predseduje nekdanji direktor Sove Janez Stušek. Odbor za infrastrukturo in prostor vodi aktualni poslanec SDS in nekdanji minister za kohezijo Zvonko Černač.

Odboru za notranje zadeve in upravo predseduje nekdanji minister za notranje zadeve in podpredsednik stranke Aleš Hojs, odboru za zdravje pa nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte.

Strokovni svet je statutarno delovno telo SDS, ki preučuje strokovna vprašanja, akte, predloge zakonov, novel in drugih dokumentov, ki jih sprejemajo posamezna ministrstva, vlada in DZ. Strokovni svet oblikuje stališča, daje pobude, predloge in mnenja izvršilnemu odboru in poslanski skupini SDS, so v sporočilu za javnost zapisali v stranki.

Kot so pojasnili, strokovni svet SDS v ožji sestavi sestavljajo predsedniki odborov, ki lahko glede na svoje strokovne reference prispevajo k iskanju alternativ in novih priložnosti za stranko in tudi za Slovenijo. Vodi ga predsednik SDS. "Člani strokovnega sveta so lahko osebe, ki po svoji strokovnosti prispevajo h kvaliteti dela SDS, članstvo v strokovnem svetu SDS ni vezano na članstvo v SDS," so poudarili.