Letošnje leto je bilo za Jona Lična naravnost fantastično, saj si je najprej priplesal naslov najboljšega plesalca v državi, zatem v Evropi in nazadnje še na svetu. Med 23 nastopajočimi v kategoriji mladincev na svetovnem prvenstvu v nemškem Magdeburgu mu je glede na sodniške ocene namreč uspel najboljši solo nastop. Na stopničkah sta mu delala družbo drugouvrščeni Roko Zupančič iz Hrvaške in bronasti Slovenec David Pahor. In kaj je pokazal Jon, sicer član kluba Minimundo v Ljubljani, več od drugih? »Moja prednost sta energija in eksplozivnost v gibih, pa več vsebine, gibov in trikov, ki sem jih ustvaril sam. V breakingu je namreč zelo pomembno, da si originalen in se ne ponavljaš. Moji triki so bili bolj zapleteni kot pri drugih plesalcih, kar je zagotovo vplivalo tudi na sodniško odločitev,« ocenjuje mladi Ajdovec. Pa za začetek razložimo še nekaj »break« terminologije: ples, ki ga večina ljudi pozna pod imenom breakdance, se je razvil v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja v ZDA. »Originalno se je imenoval breaking. Ime breakdancing se je razširilo, ko so to ime začeli uporabljati mediji. Izraz Bboy pa označuje plesalca,« nam pojasni Jon. A da ne bo pomote: breakinga ne plešejo le fantje, temveč tudi dekleta.
Motivatorja trener Samo in Ukrajinec Viktor
Jonova njegova ljubezen do breakinga se je začela šele leta 2021, ko je spoznal svojega zdajšnjega trenerja. Samo Polutak Kos je v svetu breaka znan tudi kot OG Samson. »Navdušil me je in odtlej je šlo samo navzgor. Že prvi mesec, ko sem začel trenirati pri njem, sem šel na svojo prvo tekmo na Poljsko in tam spoznal veliko plesalcev iz drugih držav. Ti so me močno navdušili tudi na dogodku World Kids Breaking Champion v Ljubljani, ki ga je organiziral prav Samo.« Njegova velika motivacija je tudi prijateljstvo z ukrajinskim breaking plesalcem Viktorjem Gasiunasom. Ko se je začela vojna v Ukrajini, je namreč Viktorjeva družina prišla v Slovenijo, družina Ličen pa jim je takrat posodila svoj vikend na Dolenjskem. Družini še vedno prijateljujeta, 12-letni Viktor in 16-letni Jon pa skoraj vsak dan trenirata ob videoklicu ter obiskujeta skupne treninge v Ljubljani. Tudi Viktor je naravnost izjemen plesalec in evropski prvak v breakingu v svoji kategoriji. »Ples me je zelo spremenil, naredil me je samozavestnejšega. Včasih sem imel na odru ali v predstavi oziroma na tekmi veliko treme, zdaj pa skoraj nič. Ples mi je tudi pomagal, da se povezujem in spoznavam z ljudmi. Spremenil pa je tudi moj način oblačenja,« pove Jon, čigar zaščitni znak je prepoznavna čepica.
Uspeh seveda nikoli ne pride čez noč. A lani so se nešteto ur treninga, odrekanja in trdo delo mlademu Ajdovcu bogato poplačali. Na Poljskem je v konkurenci breakdance dvojic skupaj s Pinom Mačiničem osvojil naslov svetovnega prvaka v kategoriji mladincev. Da je imel doma komplet medalj, je poskrbel še z drugim mestom v solo točki ter s tretjim s skupino Funky Rockerz. Letos mu je šlo še bolje, vse uspehe pa je kronal prav z naslovom najboljšega breaking plesalca na zemeljski obli v svoji kategoriji. »Zelo sem si želel zmagati, in to že v letih, ko sem se šele začel ukvarjati z breakingom. Zato sem kar ponosen na vse, kar mi je letos uspelo doseči,« priznava Jon. In kako zahteven, mogoče kar nevaren je pravzaprav breakdance? »Lahko je nevaren, če narobe treniraš, če se narobe ogreješ ali če se sploh ne ogreješ. Ali pa če ne veš, kako bi izvedel katerega od plesnih gibov. Ali ti, na primer, zdrsne. Lahko se zgodi karkoli. Na tekmovanjih največkrat tekmujemo drug proti drugemu in tam skoraj ni poškodb, saj točno veš, kako boš kaj naredil. Moraš pa biti tudi psihološko dobro pripravljen,« je prepričan Jon, ki pravi, da nima tehnike, s katero bi se znebil pritiska. »Grem in odplešem.«
Išče finančno podporo za nadaljnjo kariero
Jonovo življenje je ples, ples in še enkrat ples. Med tednom, ko obiskuje srednjo šolo v Postojni, vsak dan trenira štiri ure, med počitnicami ter vikendi pa med šest in sedem ur na dan. »Včasih plešem do poznega večera. Kadar mi kak gib ne gre prav ali mi ne uspe, ga ponavljam toliko časa, dokler nisem zadovoljen. Večkrat lahko delam isto stvar tudi po uro ali več, samo da se izboljšam. Odrekati se je treba veliko stvarem, tudi prostemu času, časih celo šoli, saj grem večkrat prej od pouka, ker imam trening ali tekmo,« priznava Jon, ki je aktiven kar v treh klubih – v Plesnem centru ADC Ajdovščina, Plesnem klubu Minimundo in v BastArts Academy v Ljubljani. »Moji starši in sorodniki so zelo ponosni na moje dosežke ter me finančno podpirajo. Tudi prijatelji spremljajo moje nastope in navijajo zame. Občina Ajdovščina mi je marca podelila zlato plaketo za odlične športne dosežke v letu 2023. Že lani mi je župan izročil priznanje za izjemne uspehe. Ogromno mi pomeni, da mi drugi stojijo ob strani in me spodbujajo, da nadaljujem to pot,« je zadovoljen aktualni svetovni mladinski prvak.
Načrtov za prihodnost nima malo, med njimi so nastop na olimpijskih igrah in olimpijske stopničke. »Rad bi se uvrstil tudi na največje breaking tekmovanje na svetu z imenom Red Bull Bc One. To tekmovanje je želja vsakega breakerja. Potem pa je tu še cela vrsta drugih tekmovanj, kjer bi se rad izkazal: Outbreak Europe, Notorious IBE, Taipei Bboy City, WDSF World Breaking Championship ... Poleg tega si v prihodnosti želim sodelovati z večjimi podjetji, kot sta Nike in RedBull, zdaj pa iščem finančno podporo za nadaljnjo plesno kariero,« o svojih ambicijah pravi Jon, ki bi rad tudi potoval po svetu ter spoznaval nove plesalce in kulture. Pri tem mu lahko zaželimo veliko sreče.
Več podobnih zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Jana
Komentarji