Davčna olajšava za otroke spada v sklop davčnih olajšav za vzdrževane družinske člane. Podatki za leto 2022 kažejo, da je od 1.562.779 davčnih zavezancev nekaj več kot 24 odstotkov zavezancev uveljavljalo olajšavo za vzdrževane družinske člane. Največji delež, 86,4 odstotka, je uveljavljalo olajšavo za otroke.
Z uveljavljanjem olajšave zmanjšate svojo davčno osnovo, kar pomeni nižjo dohodnino ali celo vračilo že plačane dohodnine. Pri optimizaciji vloge je treba upoštevati nekaj napotkov. Dohodnina je progresiven davek. Pri višji plači je davek višji, večji pa je tudi učinek olajšave, ki je večja tudi za vsakega naslednjega otroka.
Zlata pravila
Olajšava za prvega vzdrževanega otroka znaša 2698 evrov, za drugega 2933, za tretjega 4892, za četrega 6851, za petega 8810.
V računovodskih servisih so nas poučili, da še vedno drži, da se najbolj splača olajšavo uveljavljati tistemu od staršev, ki ima višjo plačo in spada v višji dohodninski razred. Če je med staršema razlika v bruto dohodkih okoli 1000 evrov na mesec, naj jo za enega ali več otrok uveljavlja tisti z višjo plačo. Če je razlika manjša, je treba najugodnejše razmerje mesecev izračunati. Izračun je odvisen tudi od tega, za koliko otrok starši uveljavljajo olajšavo, ki jo je mogoče razdeliti po mesecih.
Če imata starša podobno visoko plačo, velja tudi temu nameniti nekaj pozornosti. Starša naj uveljavljata vse otroke za pol leta. Če bi pri povprečni plači uveljavljala vsak po enega otroka za celo leto, je izplen manjši in državni proračun krepkejši za dobrih 50 evrov, pri treh otrocih in »nepravilnem« razporejanju uveljavitve, pa se državi pusti celo okoli 500 evrov.
Za pomoč testni izračun
Pri optimizaciji si lahko pomagate s programom za testni izračun dohodnine, ki je objavljen na portalu eDavki.
Čas do 5. ali 20. februarja
V lanskem letu, do 20. februarja, je do konca roka na Furs prispelo 255.071 vlog za uveljavljanje olajšave za vzdrževane družinske člane. Od teh 255.071 jih je bilo 166.223 (65,2%) elektronskih in 88.848 (34,8%) papirnatih. Na Fursu spodbujajo elektronsko vložene vloge.
Vlogo lahko oddate na dva načina. Kdor jo bo oddajal prek eDavkov, ima čas do 20. februarja. Na mobilni aplikaciji eDavki in na spletnem portalu eDavki je na voljo tudi predizpolnjena vloga z lanskimi podatki oziroma podatki iz zadnje oddane vloge. S tem bo oddaja vloge enostavnejša, hkrati pa bo večja verjetnost, da bo vloga oddana pravilno, saj so v elektronskem obrazcu že vgrajene določene kontrole, ki preprečijo vnos napačnih podatkov, pojasnjujejo na Fursu. Če boste vlogo oddajali v papirnati obliki, je rok za oddajo 5. februar.
Olajšava za vzdrževane družinske člane je možna brez omejitev za otroke do 18. leta starosti. Pod posebnimi pogoji pa se lahko olajšava uveljavlja tudi za otroke, starejše od 18 let, zakonske partnerje, starše oz. posvojitelje ter za člane kmetijskega gospodinjstva.
Olajšavo za otroke mogoče uveljavljati tudi med letom oziroma na mesečni ravni. Če se odločite za to, morate svojemu delodajalcu dostaviti izpolnjen obrazec »Obvestilo o uveljavljanju olajšave za vzdrževane družinske člane pri izračunu akontacije dohodnine«. Tudi za to je rok 5. februar. V tem primeru boste prejemali višjo mesečno neto plačo, kot bi jo sicer.
Če pozabite, država ne bo jezna
Kdor olajšave ne uveljavlja niti na mesečni niti na letni ravni, bo prejel informativni izračun dohodnine, v katerem olajšava ne bo upoštevana. Zaradi tega bo imel zavezanec v svojem izračunu večje doplačilo oziroma. manjše vračilo dohodnine, kot sicer. Če bo posebno olajšavo želel uveljavljati, bo moral podati ugovor, v katerem se olajšava še da uveljavljati, vendar zavezanec morebitno vračilo dohodnine prejme kasneje, kot bi jo sicer.
Komentarji