V poslanski skupini Gibanja Svoboda so se odločili, da vendarle poskusijo z uvedbo preferenčnega glasu na volitvah v državni zbor. Danes so v državni zbor vložili predlog za spremembo volilnega sistema, ki so ga pravzaprav pripravili v stranki NSi, v kateri pa sprememb zdaj ne podpirajo več.

Poslanka Svobode Lucija Tacer je na novinarski konferenci potrdila, da so danes vložili predlog, ki uvaja preferenčni glas. Gre za uresničitev odločitve, »sprejete na lanskoletnem referendumu z več kot 70-odstotno podporo.« Kot je še priznala, se »zavedajo,« da takega predloga ne morejo sprejeti samo s podporo koalicije, saj je za spremembo ustave potrebnih 60 glasov. »Zato smo že pred časom sprejeli odločitev, da bomo sopodpisali predlog, ki ga je pripravila opozicijska NSi.« Tacer je poudarila, da je sprejetje te volilne zakonodaje NSi pogojevala s tem, da je sprejet njihov predlog.

V NSi so zdaj obrnili ploščo, saj se pod predlog niso želeli podpisati. Trdijo namreč, da za sprejetje takšne spremembe v tem mandatu ni več časa. V Svobodi te trditve zavračajo. Po besedah Tacer je več kot leto dni časa dovolj, da se »spremeni ustava in ustrezen zakon in zagotovi preferenčni glas na parlamentarnih volitvah,« če za to obstaja volja.

Tacer je sicer pojasnila še, da so se v koaliciji strinjali, da bi uvedbo preferenčnega glasu izvedli šele na naslednjih volitvah in ne teh, ki prihajajo. »Pri tako velikih sistemskih spremembah moramo ponuditi nekaj let časa, tako državljankam in državljanom, da se o tem informirajo, kot institucijam, da se na to pripravijo.«

Nazaj v naročje Janše

Poslanka Svobode Janja Sluga je ob tem poudarila, da mandat traja štiri leta, tako volivci tudi od poslancev pričakujejo štiri leta dela. »Žal se je ena parlamentarna stranka odločila, da bo sredi mandata nehala delovati v dobro volivk in volivcev in bo očitno od zdaj naprej delala samo še za neke lastne koristi.« Sluga je navedla še, da so predlog NSi posvojili ravno zato, da bo zanj zagotovljenih dovolj glasov. Ob tem je opomnila, da je bil »ravno poslanec NSi tisti, ki je imel kot predsednik ustavne komisije ves čas v svojih rokah časovnico celotnega postopka.« Do konca mandata je dovolj časa, da se ta sprememba sprejme, meni Sluga, ki je stranki NSi na dušo položila še: »Nova Slovenija naj se zazre vase in naj svojim volivcem, ki so na referendumu ravno tako glasovali za, pogleda v oči in jim pove, zakaj požira lastno besedo in zakaj se vedno znova vrača v naročje največje opozicijske stranke.«