"Srečanje ločenih družin in sorodnikov na severu in jugu, za katero si močno prizadevamo, je v resni nevarnosti," je v torek dejal tiskovni predstavnik severnokorejske vlade. Če bodo južnokorejske oblasti sprožile niz provokacij, kar da delajo trenutno, bi se lahko prizadevanja za organizacijo dogodka povsem izjalovila, je dodal.

kim jong un podmornica izstrelki test nasmeh
Reuters

Ministrstvo za združitev v Seulu je že izrazilo globoko obžalovanje zaradi grožnje in menilo, da humanitarnega dogovora ne bi smeli ogroziti politični razlogi. 


Severna in Južna Koreja sta dogovor o srečanju družin, ločenih po korejski vojni v 50. letih prejšnjega stoletja, dosegli 8. septembra. Šele drugo srečanje v zadnjih petih letih naj bi potekalo med 20. in 26. oktobrom v severnokorejskem letovišču na gori Kumgang.

Prizadevanja za pripravo srečanja so bila plod dogovora, ki sta ga Koreji dosegli avgusta za zmanjšanje napetosti med državama po nevarni zaostritvi razmer.

V času vojne med Severno in Južno Korejo, ki je trajala od leta 1950 do leta 1953, je bilo od svojih družinskih članov ločenih na milijone ljudi. Večina jih je že pomrla, ne da bi imela možnost videti svojce, ki so po vojni ostali na drugi strani meje, ali pa vsaj slišati novice o njihovi usodi. Vsa civilna komunikacija med državama je namreč prepovedana.

Kim Jong un
wikipedia