Ruski energetski velikan Gazprom, ki je po grožnjah že v soboto ustavil dobavo plina Avstriji, tudi danes ni odprl pipice. Celoten spor se vrti okoli cen, a so se za plin, ki bi moral biti namenjen Avstriji, hitro našli kupci v drugih evropskih državah. Avstrija se je za razliko od večine drugih držav EU še vedno zanašala na ruski plin, katerega delež v skupni oskrbi je letos 80-odstoten, je včeraj poročala STA. V avstrijski državni agenciji E-Control so sicer poudarili, da so cene in zaloge plina za avstrijske potrošnike stabilne.

Negotovost glede dobave ruskega plina Avstriji se je znova povečala ta teden, potem ko je arbitražno sodišče avstrijski energetski družbi OMV, ki je delno v državni lasti, v sporu z ruskim Gazpromom prisodilo 230 milijonov evrov poplačila. OMV, ki je nameraval ta znesek poravnati s pobotom pri prihodnjih dobavah plina iz Rusije, je pričakoval Gazpromovo ustavitev dobave.

Rusija je bila pred popolno invazijo na Ukrajino največji dobavitelj plina v Evropo, a je od takrat na stari celini izgubila večino kupcev. Ruski plin v velikih količinah kupujejo le še na Madžarskem in Slovaškem ter deloma Češkem, kjer pa z ruskimi dobavitelji nimajo sklenjene neposredne pogodbe. Manjše količine ruskega plina se stekajo še v Italijo in Srbijo.

Čeprav so v Gazpromu dobavo Avstriji ustavili, je po plinovodih v Evropsko unijo stekla običajna dnevna količina plina, približno 42,4 milijona kubičnih metrov. V Gazpromu so te številke potrdili, a več pojasnil niso dajali. Glede na to, da je Avstrija doslej prejemala 17 milijonov kubičnih metrov plina dnevno, so morali torej te odvečne količine kupiti drugi evropski kupci. Večje količine je predvidoma kupila slovaška državna družba SPP, saj je ruski plin še vedno cenejši od plina, ki v Evropo prihaja po drugih poteh. Kot je za tiskovno agencijo Reuters ocenil neimenovan uradnik, seznanjen s področjem dobave ruskega plina v Evropo, so plin, namenjen Avstriji, hitro prodali drugam. Podjetij oziroma družb, ki so ga kupile, sicer ni želel imenovati.