Eden od staršev je portalu Index.hr posredoval dopis, ki je bil poslan na več pristojnih naslovov. V njem je navedeno, da učenec poskuša udariti sošolce, učitelja in pomočnico. "Ti poskusi so včasih kljub posredovanju spremljevalca uspešni. V več primerih je šlo za brco v glavo drugih učencev," piše v dopisu.
Poleg tega učenec kriči, žali in se občasno slači ter razkazuje spolovilo, meče krožnike, vstaja med poukom ... Ostali učenci so, kot pravijo starši, razvili simptome travme, kot so pomanjkanje koncentracije, odpor do odhoda v šolo, bolečine v trebuhu pred poukom, jok, nočne more, strahovi in tesnoba.
Ministrstvo odločbo razveljavilo zaradi postopkovne napake
Starši trdijo, da so učencu pred tem že dvakrat preložili vpis v šolo. Pravijo tudi, da je strokovna služba druge šole, v katero so ga poskušali vpisati, priporočila drugo ustrezno obliko šolanja, enako je predlagalo tudi mesto Zagreb. Šola pa je potrdila, da je ministrstvo to odločitev razveljavilo.
"Mestni urad in šola sta naredila napako v postopku pri sprejetju odločitve o določitvi programa za učenca in hkrati določila šolo, ki je preveč oddaljena od kraja bivanja učenca, zato je morala drugostopenjska komisija upoštevati pritožbo staršev," so na vprašanje, zakaj so razveljavili odločbo, odgovorili na ministrstvu, še poroča omenjeni portal.
V odgovoru ministrstva je po navedbah portala veliko nejasnosti. Najprej ni jasno, za kakšne postopkovne napake gre. Kar zadeva lokacijo šole, ni jasno, zakaj je bila izbrana šola, kjer predpisana oblika šolanja ni mogoča.
Na vprašanje, kaj počnejo, da preprečijo zaostrovanje situacije, so na ministrstvu dejali, da svetujejo in so s šolo v vsakodnevnem stiku. "Šola in pristojni izobraževalni urad mesta Zagreb sprejemata odločitev o ustrezni obliki izobraževanja, Ministrstvo za znanost in izobraževanje rešuje zadeve na drugostopenjski ravni v primeru pritožb," so navedli.
Na šoli pa so v zvezi s tem pojasnili, da je bila učencu septembra odobrena učna pomoč oziroma spremljevalka pri pouku, vmes pa so sprožili tudi postopek opazovanja za določitev primernega oblikovanja šolanja.
- Zaradi nasilnega četrtošolca odstopil ravnatelj, učitelji odpovedali pouk, starši otrok razočarani, minister miri
- Četrtošolec zamenjal že dve šoli, zdaj širi strah in trepet na novi: Starši otroke obdržali doma
Starši zahtevajo takojšnje ukrepanje
Starši pravijo, da je spremljevalka učencu le delno pomagala. Zahtevajo ponovitev postopka za določitev ustreznega šolanja. Pojasnili so, da moraza to miniti šest mesecev od zadnje ocene, kar jim je bilo povedano na roditeljskem sestanku, vendar ministrstvo to zanika. "Šola lahko sproži spremembo primernega oblikovanja izobraževanja, ko šolski strokovni tim oceni, da predpisana oblika ni ustrezna, ali ko pridobi novo dokumentacijo, na podlagi katere predlaga spremembo izobraževanja. Rok 6 mesecev ni nikjer predpisan," so navedli.
"Od vseh pristojnih institucij zahtevamo pomoč in hitro ukrepanje za rešitev te situacije, saj nismo pripravljeni dovoliti vsakodnevne travmatizacije učencev. Zahtevamo izredno skrajšanje roka za ponovni postopek spremembe primernega oblikovanja izobraževanja ali druge ukrepe, ki bo zagotovili takojšnjo rešitev te situacije," so sporočili starši.
Že tretji tak primer v kratkem času
To je že tretji tak primer po bojkotih zaradi problematičnih učencev v zagrebški in puljski šoli. V Pulju večina staršev učencev enega razreda ni pošiljala v šolo zaradi učenca, ki je bil zaradi težavnega vedenja premeščen v njihovo šolo.
Država je odpovedala v znanem primeru problematičnega devetletnika, zaradi katerega učenci ene od osnovnih šol v Novem Zagrebu niso hodili k pouku. Najprej so starši učencev OŠ Miroslava Krleže zahtevali, da nekaj ukrene, saj so se bali pošiljati otroke v šolo. Sistem se je povsem zrušil, saj se je 14 od 16 učencev izpisalo. Ministrstvo je ukrepalo in našlo novo šolo za učenca šele po njihovem izpisu. Tudi v tej šoli starši otrok niso pošiljali k pouku. Na koncu so celo protestirali pred šolo in pozivali ministra Radovana Fuchsa k odstopu.
Komentarji