Pogajalci v Katarju, ki posredujejo v pogajanjih med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas, so uspeli doseči dogovor o prekinitvi ognja v Gazi. "Dogovor o prekinitvi ognja in izpustitvi talcev je bil dosežen po srečanju katarskega premierja s pogajalci Hamasa in ločenem srečanju z izraelskimi pogajalci v njegovi pisarni," je po navedbah AFP povedal vir, ki zaradi občutljivosti pogovorov ni želel biti imenovan.

Katar si bo še naprej skupaj z Egiptom in ZDA prizadeval, da bi obe strani izpolnili svoje zaveze, je po sklenitvi dogovora povedal katarski premier Mohamed bin Abdulrahman al Tani, ki opravlja tudi funkcijo zunanjega ministra in je v posredovanju pri pogajanjih odigral ključno vlogo. Kot je dodal, vendarle upa, da bo dogovor pomenil tudi konec vojne v Gazi. Povedal je, da so v zadnjih dneh tudi na strani posrednikov iz ZDA videli pripravljenost na sodelovanje, ki presega tako trenutno kot prihajajočo vlado v Washingtonu, kar je po njegovih besedah pomenilo jasno zavezo za dosego dogovora, poroča britanski BBC.

Na novico o doseženem dogovoru se je kljub temu že odzval tudi novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump. "Imamo dogovor o talcih na Bližnjem vzhodu. Kmalu bodo izpuščeni. Hvala!", je zapisal na svojem družbenem omrežju Truth Social.

gaza, ruševine, deir al balah
Profimedia
Ruševine v mestu Deir Al Balah v Gazi.

Osnutek dogovora

Znanih pa je že nekaj podrobnosti osnutka dogovora o prekinitvi ognja v Gazi - Hamas naj bi v prvi od treh faz najprej izpustil 33 izraelskih talcev, Izrael pa približno 1000 palestinskih zapornikov. V prvi šesttedenski fazi naj bi Hamas izpustil vse zajete ženske, otroke in moške, starejše od 50 let, ter bolne in ranjene, medtem ko se naj bi se izraelska vojska umaknila na območje, oddaljeno do 700 metrov od meje palestinske enklave.

Izraelske sile bodo v prvi fazi ohranile prisotnost na območju ob meji med Gazo in Egiptom, znanega kot koridor Filadelfi, v poznejših fazah pa naj bi se z območja koridorja postopoma v popolnosti umaknile, je poročala katarska televizija Al Jazeera.

Pogovori o izvajanju druge faze naj bi se začeli 16. dan prve faze in naj bi vključevali izpustitev vseh preostalih talcev, trajno premirje in popoln umik izraelskih sil iz Gaze. Tretja faza pa naj bi vključevala vrnitev vseh preostalih trupel talcev in začetek povojne obnove Gaze. V tej fazi naj bi obravnavali tudi ključna vprašanja o prihodnosti Gaze, med drugim o tem, kdo bo v enklavi prevzel oblast in ali se bo Izrael iz nje v celoti umaknil.

Današnji dogovor kljub negotovosti o njegovem spoštovanju pomeni največji napredek v dolgotrajnih prizadevanjih za konec vojne v Gazi, v kateri je bilo od 7. oktobra 2023 po podatkih palestinskega ministrstva za zdravje skupno ubitih 46.707 ljudi, še več kot 110.000 pa je ranjenih.