David Lynch, legendarni režiser in eden najbolj prepoznavnih glasov v filmski zgodovini, je umrl star 78 let. Umetnik, ki bi v ponedeljek praznoval 79. rojstni dan, je avgusta lani razkril, da se spopada z emfizemom, kronično pljučno boleznijo, ki je posledica dolgoletnega kajenja.

Rojen leta 1946 v Montani, je Lynch svojo kariero začel kot scenarist, režiser in slikar, ki je svoje znanje izpopolnjeval na Ameriškem filmskem inštitutu (AFI). Leta 1977 je s svojim prvim celovečernim filmom Eraserhead, nastalim iz magistrske naloge, takoj opozoril nase. Ta črno-beli nadrealistični film je hitro pridobil kultni status in postavil temelje za njegovo prepoznavno estetiko in pripovedni slog. 

S svojim delom je ne le oblikoval nove smernice v svetu filma in televizije, temveč tudi razširil meje pripovedovanja zgodb in vizualnega izražanja. Njegov prispevek k filmski umetnosti je bil večkrat nagrajen, med drugim s častnim doktoratom AFI leta 2012 in častnim oskarjem ameriške filmske akademije leta 2019.

David Lynch se je s svojim delom zapisal v zgodovino

Lynchovo delo je bilo opisano kot edinstvena mešanica temnih surrealističnih elementov, nepredvidljivega humorja in osupljive lepote. Njegovo vplivnost je prepoznal tudi Steven Spielberg. Katere pa so njegove najbolj odmevne stvaritve? 

Modri žamet (Blue Velvet leta 1986)

Modri žamet (Blue Velvet) je eno najpomembnejših del Davida Lyncha in velja za mejnik v filmski zgodovini. Ta temačna, a obenem čudovito estetska drama razkriva skrite plasti suburbanega življenja ter raziskuje temo zla, ki se skriva za videzom vsakdanjosti. Modri žamet je danes cenjen kot mojstrovina, ki se poglablja v ameriško obsedenost s spolnostjo, nasiljem in razkrivanjem temačne resnice za popolno fasado.

Twin Peaks: The Return oziroma Twin Peaks tretja sezona leta 2017

Twin Peaks: The Return je monumentalna oživitev Lynchove kultne serije iz devetdesetih, ki je postavila nove meje pripovedovanja na televiziji. Namesto nostalgičnega vračanja je Lynch ustvaril nekaj povsem unikatnega – eksperimentalno, globoko metafizično in vznemirljivo potovanje, ki je združilo njegove pretekle teme in vizualne stile. Tretja sezona priljubljene serije pa je utrdila Lynchov status enega najdrznejših in najbolj inovativnih pripovedovalcev naše dobe.

Twin Peaks med letoma 1990 in 1991

Twin Peaks
Profimedia
Prizor iz serije Twin Peaks.

Številne televizijske serije zadnjih desetletij so poskušale posnemati serijo Twin Peaks, a nobena ni dosegla njenega vpliva. Lynch in soavtor Mark Frost sta ustvarila detektivsko zgodbo za vse čase, obširen portret majhnega mesta na pacifiškem severozahodu in njegovih čudaških prebivalcev. Serija je nemogoče uvrstiti v en žanr – delno parodija milnih oper, delno detektivka, delno surrealistična meditacija o naravi zla – toda ob premieri leta 1990 na ABC je pritegnila milijone gledalcev, ki so obsesivno sledili FBI agentu Daleu Cooperju.

Mulholland Drive

Ta zdaj ikonična drama je bila sprva neuspešen televizijski projekt, preden ga je Lynch spet zasnoval za veliko platno. Danes si je težko predstavljati Mulholland Drive kot karkoli drugega kot film: skrivnostno, zagonetno zgodbo, ki seže v samo sredino hollywoodskih sanj.

MULHOLLAND DRIVE, Naomi Watts, Laura Harring
Profimedia
Naomi Watts in Laura Harring v filmu Mulholland Drive.

Človek slon (The Elephant Man iz leta 1980)

Čeprav je eden redkih Lynchovih filmov, ki jih režiser ni napisal sam, je Človek slon popolno nadaljevanje njegovega prvenca Eraserhead. Medtem ko se prvi film ukvarja s staršem, ki se spopada z rojstvom nepričakovanega, nezaželenega otroka, Človek slon raziskuje, kako je biti osamljen, odrinjen otrok v brezsrčnem svetu.

Med njegovimi bolj izpostavljeni deli so tudi Notranje zadeve (Inland Empire), Resnična zgodba (The Straight Story) in Izgubljena cesta (Lost Highway).