Vesolje je v nekem trenutku doseglo takšno gostoto, da se je začelo eksponentno širiti.
Večina znanstvenikov se strinja z idejo, da je vesolje nastalo pred 13,8 milijarde let, ko je vse v obstoju v nekem trenutku doseglo takšno gostoto, da se je začelo eksponentno širiti. Ta dogodek imenujemo veliki pok.
Teorija
Ena od alternativnih teorij pa domneva, da se vesolje namesto širjenja v neskončnost v bistvu širi in krči. Ta obdobja se izmenjavajo. Koncept so poimenovali kar veliki odboj (big bounce). Ena od glavnih težav teorije je bila obrazložitev, kako vesolje dejansko prehaja iz enega stanja v drugo. Zdaj pa sta dva znanstvenika, ki sta tudi navedla rezultate nove študije, končno obrazložila, kako je to mogoče.
Načela kvantne mehanike bi lahko preprečila konec vesolja.
Razmišljanje
To bi lahko pomenilo nekakšno revolucijo našega razumevanja vesolja. Raziskava, ki sta jo opravila dr. Steffan Gielen in dr. Neil Turok z Inštituta za teoretično fiziko v Kanadi, je v ospredje postavila misel, da če je vesolje ob koncu svojega cikla krčenja zelo majhno, bi lahko načela kvantne mehanike preprečila, da se zruši v celoti. »Kvantna mehanika nas lahko reši pred 'zrušenjem',« je dejal dr. Gielen. »Reši atome, preden bi jih elektroni uničili, tako da bi morda lahko tudi zgodnje vesolje rešila takšnih začetkov ali koncev, kot sta veliki pok ali veliko krčenje.«
Komentarji