Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja velja v državah članicah Evropske unije ter članicah Evropskega gospodarskega prostora (Islandija, Liechtenstein in Norveška) in Švici, za katere velja evropski pravni red. Kartica prav tako velja v državah, s katerimi ima Slovenija sklenjene meddržavne sporazume o socialnem zavarovanju, to so Avstralija, Črna gora, Makedonija in Srbija. Sporazum ima Slovenija prav tako sklenjen z Bosno in Hercegovino, za uveljavljanje zdravstvenih storitev v tej državi pa morajo zavarovanci pridobiti konvencijsko potrdilo. Z obema imajo zavarovane osebe denimo med začasnim bivanjem v tujini (zasebno ali službeno potovanje, študij v tujini …) zagotovljene pravice do nujnih oziroma potrebnih zdravstvenih storitev pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže. Obe listini sta brezplačni, lahko pa ju pridobi oseba, ki je vključena v obvezno zdravstveno zavarovanje. Naročite ju lahko prek spleta (na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS)), z SMS-sporočilom na številko 031 711 009 ali neposredno pri katerikoli območni enoti ali izpostavi ZZZS.
Za večino zavarovanih oseb je evropska kartica veljavna eno leto. Za upokojence in po njih zavarovane družinske člane ter za otroke do dopolnjenega 18. leta, če niso sami zavarovanci, pa velja pet let oziroma do dopolnjenega osemnajstega leta. Na ZZZS tako zavarovance pozivajo, naj preverijo datum poteka veljavnosti in novo listino naročijo pravočasno –torej vsaj štiri delovne dni prej, kot jo potrebujejo.
Kadar evropske kartice ni mogoče izdati pravočasno ali iz kakega drugega razloga, pa lahko na pristojni območni enoti oziroma izpostavi ZZZS pridobimo certifikat – listino, ki le začasno nadomešča evropsko kartico. Za vse preostale države sveta velja, da morajo zavarovanci sami poravnati stroške za nujno zdravljenje in nujno medicinsko pomoč, nato pa jim ob vrnitvi domov ZZZS na osnovi predložene dokumentacije v upravičenih primerih te stroške povrne, in sicer v višini povprečne cene teh storitev v Sloveniji. Neprijetnostim v zvezi z neposrednimi plačili se zavarovane osebe lahko izognejo s sklenitvijo komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini.
Največ Slovencev se bo med prazniki zagotovo podalo na počitnice k našim južnim sosedom, treba pa je dodati, da je na Hrvaškem v vseh ordinacijah, ki so dolžne nuditi nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve na podlagi evropske kartice, na vidnem mestu nameščena uradna nalepka, da sprejemajo evropsko kartico. Te pa recimo ne sprejemajo tako imenovane turistične ambulante, kjer so zavarovane osebe upravičeno samoplačniki. Dodatne informacije o tem lahko zavarovanci med bivanjem na Hrvaškem dobijo tudi na brezplačni telefonski številki hrvaškega zavoda za zdravstveno zavarovanje: 0800 7999.
Komentarji