Poleg nadležnih pikov, ki povzročajo srbeče izpuščaje, bule in otekline, so komarji nevarni, ker lahko prenašajo nalezljive bolezni. Še posebej nevarni so tigrasti komarji (Aedes albopictus), ki dokazano prenašajo številne, ljudem nevarne okužbe, med katerimi je v zadnjem času v središču pozornosti okužba z virusom zika.
Izbirajmo repelente iz naravnih sestavin, ki vsebujejo izvlečke rastlin oziroma rastlinskih olj.
Izpostavljeni popotniki
Virus zikase prenaša z vbodom okuženega komarja iz rodu Aedes. Komarji, okuženi s tem virusom, so razširjeni v Afriki, Aziji in na otokih v Tihem oceanu. V letu 2015 se je virus začel intenzivno širiti po srednje- in južnoameriških državah. V Evropi virusa za zdaj ni, izjema so popotniki, ki so se okužili na potovanjih in zboleli po vrnitvi domov. V Sloveniji je bil v začetku junija letos potrjen prvi primer okužbe. Ker se je oboleli okužil na potovanju, še vedno velja, da zike pri nas za zdaj ni.
Mogoči zapleti
Čeprav okužba večinoma poteka brez simptomov ali pa je razvoj bolezni lahek, se lahko zelo zaplete, če se okuži nosečnica. Virus namreč povzroča hude okvare možganov pri plodu.
Ker zdravil ali cepiv, ki bi preprečila okužbo, ni na voljo, se je treba pred piki komarjev ustrezno zaščititi.
Nujna zaščita
Seveda je zelo pomembno, kaj oblečemo. Najboljša so oblačila, ki pokrivajo čim več kože, torej naj imajo dolge rokave in dolge hlačnice. Kožo na nepokritih delih telesa obvezno napršimo z repelentom, ki komarje odganja. Izbirajmo repelente iz naravnih sestavin, ki vsebujejo izvlečke rastlin oziroma rastlinskih olj (na primer olja evkaliptusa, čajevca, citronele, cedre …). Njihova prednost je v tem, da so prijaznejši do kože ter manj škodljivi za ljudi in okolje. Še posebej velja izpostaviti repelente, izdelane iz evkaliptusovega olja, ki ga pridobimo iz listov izbranih vrst evkaliptusovih dreves. Vsebujejo učinkovite snovi za odganjanje vseh vrst komarjev in drugih nadležnih insektov (muh, mušic, obadov …). Po nanosu nas ščitijo pred piki tudi do šest ur, uporabljajo pa jih lahko vsi družinski člani, tudi otroci, starejši od enega leta.
Leta 2015 se je virus zika začel intenzivno širiti po srednje- in južnoameriških državah.
Varni tudi doma
Pomislimo tudi na zaščito doma. Na okna in vrata namestimo komarnike oziroma zaščitne mreže, ki komarjem preprečujejo vstop v prostor. Nekoliko so v pomoč tudi rastline, ki komarje odganjajo, denimo sivka, melisa, bazilika, meta … Posadimo jih v lončke in postavimo na okenske police. Z balkona ali vrta pa redno in sproti odlivajmo vso zastalo vodo (iz zalivalk za rože, veder, odprtih plastenk), saj se prav v njej komarji najbolje razmnožujejo.
Komentarji