Z aftami se v mesecih, ko je odpornost na preizkušnji, sreča marsikdo. Za ženske naj bi po zadnjih raziskavah to veljalo še toliko bolj. Ker so razjede v ustih nadvse nadležne, vam predstavljamo nekaj načinov, kako jih omejiti po naravni poti.
Izogibajte se kislinam in sladkorju
Kisla hrana poveča bolečino in pripomore k daljšemu celjenju aft, saj razjede dodatno draži. Kadar čutite, da v ustih nastajajo afte, se čim bolj izogibajte kislim pijačam in hrani, kot so solate, nekatere vrste sadja, sokovi in podobno. Izogibajte se tudi sladkorju, saj ustne bakterije sladkor spremenijo v kislino. Kislina, ki nastane iz sladkorja, je najpogostejši krivec za zobno gnilobo.
Zamenjajte zobno kremo
Natrijev lavril sulfat, ki ga bolje poznamo pod kratico SLS, je penilno sredstvo, ki ga dodajajo v zobne kreme, šampone, mila in druge izdelke, da se bolj penijo. SLS močno draži afte, po nekaterih raziskavah naj bi jih pri občutljivih ljudeh tudi povzročil. Tudi če ne spadate med najobčutljivejše, bo zobna krema brez tega dodatka prijetnejša za ranjeno ustno votlino.
Grgrajte slano vodo
Če zmešate čajno žličko soli z dvema decilitroma mlačne vode, dobite solno raztopino, ki je odlična za izpiranje ust, svetujejo zobozdravniki. Slana voda celi in izsušuje razjede, zaradi česar se hitreje pozdravijo, hkrati pa začasno omrtviči bolečino. Edina neprijetnost je prvi stik slane vode z aftami, saj vas utegne zapeči. Sčasoma bolečino zamenja omrtvičenost prizadetega predela.
Splakujte s sodo bikarbono
Splakovanje ust z mešanico sode bikarbone in vode je prav tako učinkovito kot splakovanje s slano vodo. Ker je soda baza, pomaga nevtralizirati kisline v ustih, ki dražijo afte, obenem pa jih čisti in pomirja. Mešanico za splakovanje pripravite podobno kot solno raztopino: žličko sode vmešajte v približno dva decilitra mlačne vode.
Magnezijevo mleko
Zaradi bazičnosti nevtralizira kislino v ustih, ki preprečuje zdravljenje aft. Z njim splakujte usta ali ga z vatirano paličico nanesite neposredno na afto.
Komentarji