Piščančje prsi

Vsebujejo naravni kolagen in so bogate s proteinom, ki je ključen za tvorbo kolagena v telesu.

Ribe

Losos, tuna, sardele in druge mastne ribe so bogate z maščobnimi kislinami omega-3, ki pomagajo pri tvorbi kolagena in ohranjajo zdravje kože.

Govedina

Govedina zlasti v hrustancu in kosteh vsebuje kolagen. Juhe, ki se pripravljajo iz govejih kosti, imenovane tudi kostne juhe, so znane po visoki vsebnosti kolagena.

Jajca

Jajčni beljak je bogat z aminokislino prolin, ki je pomembna sestavina kolagena. Jajca vsebujejo tudi hranila, ki pomagajo pri tvorbi kolagena.

Jagodičevje

Jagode, borovnice, maline in druge vrste jagodičja so bogate z vitaminom C, ki je ključen za tvorbo kolagena. Vitamin C spodbuja proizvodnjo kolagena in pomaga ohranjati zdravje kože.

Oreščki in semena

Oreščki, kot so orehi in mandlji, ter semena, kot so bučna in lanena, so bogati z maščobnimi kislinami omega-3, vitaminom E in cinkom, ki so ključni za zdravje kože in tvorbo kolagena.

Agrumi

Citrusi, denimo pomaranče, limone, limete in grenivke, so bogati z vitaminom C. Ta ima ključno vlogo pri tvorbi kolagena in je pomemben za elastičnost in čvrstost kože. Poleg uživanja teh živil je pomembno tudi, da ohranjate zdrav življenjski slog, vključno s pravilno hidracijo, uravnoteženo prehrano in izogibanjem kajenju ter pretiranemu izpostavljanju soncu, da ohranite zdravo kožo in spodbudite tvorbo kolagena v telesu.

profimedia-0419144946 (1)
Profimedia
9 prijateljev kolagena

Kolagen izgubljamo od 20. leta

Proces izgubljanja kolagena v našem telesu se začne že v zgodnjih dvajsetih letih, čeprav so spremembe navadno opaznejše, ko dosežemo trideseta. Kolagen je ključna beljakovina, ki zagotavlja strukturo, čvrstost in elastičnost koži, hrustancu, kostem, vezem in drugim vezivnim tkivom. Naravno staranje je glavni dejavnik, ki pripomore k izgubi kolagena. S starostjo se proizvodnja kolagena postopoma zmanjšuje, zaradi česar se koža postopoma tanjša in izgublja elastičnost ter se pojavljajo gube in gubice. Poleg tega se zmanjša tudi gostota kosti, kar povečuje tveganje za osteoporozo.

Poleg naravnega procesa staranja obstajajo tudi drugi dejavniki, ki pospešujejo izgubo kolagena.

Izpostavljenost soncu

Dolgotrajna izpostavljenost soncu lahko povzroči poškodbe kolagenskih vlaken, kar vodi v prezgodnje staranje kože in pojav gub.

Kajenje

Kajenje tobaka povečuje tvorbo prostih radikalov, ki poškodujejo kolagenska vlakna v koži, posledica pa je izguba elastičnosti in pojav gub.

Slaba prehrana

Pomanjkanje vitaminov in mineralov, še posebej vitaminov C in E ter cinka, lahko vpliva na proizvodnjo kolagena v telesu.

Stres

Kronični stres povečuje proizvodnjo kortizola, hormona, ki lahko zmanjša tvorbo kolagena in vodi v poškodbe kože.

Nezadostna hidracija

Pomanjkanje tekočine lahko poslabša elastičnost kože, kar vodi v opaznejšo izgubo kolagena.

Pomanjkanje vadbe

Redna telesna aktivnost spodbuja proizvodnjo kolagena in ohranja zdravo vezivno tkivo. Da bi zmanjšali izgubo kolagena, je pomembno, da za svoje telo skrbimo s pravilno prehrano, redno telesno aktivnostjo, zaščito pred soncem, izogibanjem kajenju in izogibanjem stresu. Prav tako lahko uporabite kozmetične izdelke, ki vsebujejo sestavine, ki spodbujajo proizvodnjo kolagena, kot so retinoidi, vitamin C, hialuronska kislina in peptidi.

Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.