Glavobol se pogosto znajde v pogovoru skupaj z zategnjenim vratom. Ne nepričakovano, saj je otrdel vrat pogosto vzrok za kronične glavobole. Ni treba, da imate poškodbo ali obolenje, da bi vam vrat povzročal glavobole, vzrok je lahko čisto banalen: preveč strmenja v telefon ali računalnik, slaba drža, neprimeren položaj med spanjem ali stres.
Zatilni glavobol se pogosto čuti kot utripajoča bolečina v zadnjem delu glave ali za očmi.
Zategnjen vrat lahko izzove glavobol zaradi napetosti mišic, slabe prekrvitve ali pritiska na živce. Mišice, kot so trapezasta mišica, sternokleidomastoidna mišica in subokcipitalne mišice, se zaradi dolgotrajne napetosti ali nepravilne drže čezmerno zategnejo. To povzroča bolečino, ki se prenese v glavo ali pa je tam izrazitejša.
Zategnjene mišice lahko pritisnejo na živčne končiče, kot je zatilni živec. To lahko povzroči zatilni glavobol, ki se pogosto čuti kot utripajoča bolečina v zadnjem delu glave ali za očmi. Stalno draženje trigeminalnega živca zaradi napetosti v zgornjem delu vratu pa lahko sproži razširjeno bolečino po celotni glavi. Napete mišice lahko tudi omejijo pretok krvi skozi žile v vratu. Manjša prekrvitev možganov prispeva k občutku utrujenosti in glavobolu. Če pogosto čutite pritisk in občutek teže v glavi, pa je morda razlog za to oteženo odtekanje venske krvi iz glave.
Cervikogeni glavobol
Cervikogeni glavobol se razvije zaradi težav v vratnem delu hrbtenice. Imenuje se tudi sekundarni glavobol, ker je simptom težave, ki izvira drugje v telesu. Bolečina se pri cervikogenem glavobolu pogosto pojavi samo na eni strani glave, na primer pri dnu lobanje in se pomakne navzgor po desni ali levi strani glave.
Včasih se razvije v zadnjem delu glave in razširi na sprednji del, tik za očmi. Eden od znakov je bolečina pri hitrem premiku vratu. Včasih se razvije, ko je vrat nekaj časa v istem položaju. Bolečina je stalna in ne utripa. Pogosto glava zaboli pri kašljanju, kihanju ali globokem vdihu.
Sprostite vrat
Pri sproščanju in za pomiritev pred spanjem si lahko pomagate tudi z aromaterapijo z eteričnimi olji ali kremami iz bazilike in sivke, ki obe pomirjata in sproščata mišice.
Rešitev za to vrsto glavobola je seveda v vratu. Ko je enkrat močno otrdel, ga je težko sprostiti, ker smo navajeni krčiti mišice v tem predelu. Poleg raztezanja in vadbe, pravilne drže, toplih obkladkov in masaže je za učinkovito sproščanje vratnih mišic potrebno aktivno sproščanje, da obvladamo stres, ki je prvi krivec za zategnjene vratne mišice. Joga, meditacija ali dihalne tehnike lahko zmanjšajo napetost.
Pomemben je tudi položaj med spanjem, v katerem vsak dan preživimo dolge ure. Spanje na hrbtu je vsekakor najboljši spalni položaj, saj imamo pri njem hrbtenico poravnano in sproščeno. Če ležimo na hrbtu, je hrbtenica v nevtralnem položaju, kar pomaga pri enakomerni porazdelitvi naše teže in zmanjšuje obremenitev.
Potrebujemo tudi kakovostno blazino, ki bo vrat nežno podprla od spodaj in po možnosti tudi od strani. Najboljše blazine za spanje na hrbtu so tiste, kjer polnilo lahko premikamo tako, da ga prilagodimo obliki svojega vratu.
Komentarji