Obdolženi Peklar se po podatkih, s katerimi razpolaga sodišče, dejansko nahaja v Združenih arabskih emiratih. Na ministrstvu so v konkretnem primeru za Peklarjevo izročitev prejeli zaprosili sodišča v dveh kazenskih postopkih in ustrezno izročitveno dokumentacijo s prevodi v arabski jezik.
Ministrstvo je zato pripravilo prošnjo za izročitev in jo po diplomatski poti posredovalo pristojnemu organu Združenih Arabskih Emiratov v odločanje. Zaradi zagotovitve hitrosti posredovanja dokumentacije so jo pristojnim organom v tej državi posredovali tudi prek Interpola.
Kako dolgo bo trajal postopek izročitve, ni mogoče natančno napovedati, saj sta potek in trajanje postopka odvisna od notranje pravne ureditve Združenih arabskih emiratov in postopanja njihovih organov, so pojasnili na sodišču.
Slovenija z Združenimi arabskimi emirati nima sklenjenega sporazuma o izročanju oseb. Prošnja za izročitev zato temelji na načelu vzajemnosti. V primeru Peklarjeve izročitve bo sodišče razpisalo glavno obravnavo in začelo sojenje, če bodo za to izpolnjeni pogoji.
POP TV je v ponedeljek poročal, da so Peklarja, sicer lastnika podjetja Socius in nekdanjega predsednika nadzornega sveta Telekoma Slovenije, konec maja aretirali v Združenih arabskih emiratih, trenutno pa poteka izročitveni postopek. Peklar je pozneje v izjavi za Finance zanikal navedbe, da so ga aretirali. Dejal je, da je pred mesecem opravil informativni razgovor in napovedal, da se bo vrnil v Slovenijo.
Sodišče je za Peklarjem, ki se ni udeleževal sojenja v zadevi Big Trading, najprej razpisalo pripor, nato pa še mednarodno tiralico. Obtoženi je kot razlog, da ne hodi na sodišče, navajal poslabšanje zdravja. Tožilec Boštjan Jeglič je vztrajal, da je to očitno posledica začetka kazenskega postopka, zaradi česar je zahteval pripor.
Komentarji