Četrti dan splošne stavke v energetiki je bil sicer podoben prejšnjim - med 8. in 10. uro je stavkalo približno 3000 zaposlenih.
Kot nam je povedal predsednik sindikata delavcev dejavnosti energetike Branko Sevčnikar je v Tešu že inšpektorica za delo, ki je opravila zaslišanja z direktorjem Teša Armanom Koritnikom in sindikalnimi zaupniki.
Sevčnikar je za Svet24.si še povedal, da je stavka v Tešu v skladu s slovensko zakonodajo in da bodo direktorja Koritnika in vse odgovorne, ki ovirajo stavko ovadili, saj ravnajo v nasprotju z zakonom. S kršitvami nameravajo seznaniti tudi mednarodno organizacijo dela (ILO) in vse njihove sindikalne centrale v tujini.
Koritnik: Teš 6 mora nemoteno obratovati
"Zame je ključno, da zagotovimo zanesljivo in varno oskrbo z električni energijo iz Teša 6. Storili bomo vse, da do izpada bloka ne bi prišlo tudi ob napovedi zaostrovanja stavke", je dejal Koritnik.
Glede torkovega zaprtja v komandno sobo šestega bloka je Koritnik pojasnil, da se je med zaprtjem pogovarjal s pooblaščenimi delavci o operativnih zadevah. Poudaril je tudi, da v komandno sobo lahko vstopijo le pooblaščene osebe z delovnim nalogom.
Opozoril je, da bi vsako nepooblaščeno upravljanje s Tešem 6 ogrozilo garancijo za to energetsko napravo in dodal, da ekipa francoskega Alstoma kot proizvajalca tehnologije spremlja delovanje bloka tudi med garancijsko dobo.
Po Koritnikovi oceni stavka v energetiki ni uperjena proti Tešu, ampak proti vladi. Ocenjuje tudi, da si Teš zaradi stavke ne more privoščiti kakršne koli škode, ker v družbi poteka tudi proces prestrukturiranja.
V Tešu več varnostnikov
Predsednik podjetniškega sindikata Danijel Tajnik je povedal, da se je stavkovni odbor poskušal prebiti do izmenovodske pisarne, saj je bilo v Tešu tudi danes povečano število varnostnikov. Po Tajnikovi oceni se je stavka v Tešu danes vendarle začela, čeprav je bil blok šest tudi tokrat zaklenjen, vendar z zunanje strani. Danes so zaklenili zunanja vrata bloka 6 in onemogočili vstop vsem, je povedal Sevčnikar.
V Dravskih in Soških elektrarnah so medtem v omenjenem času omejevali proizvodnjo, v ostalih družbah, ki sodelujejo v stavki, med drugim v elektrodistribucijah, pa so prekinili delo, je pojasnil Sevčnikar.
Stavko bodo še zaostrili
Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije namerava stavko po današnjem dnevu zaostriti. Dejavnosti bodo 18. aprila podaljšali za dve uri: tako je omejevanje proizvodnje in prekinitev dela načrtovana med 8. in 12. uro. Zadnji dan stavke, 21. aprila, se bodo aktivnosti podaljšale še za dve uri, potekale bodo med 8. in 14. uro.
Grožnje z odpustom
Tretji dan splošne stavke v energetiki je v torek zaznamoval zaplet v Šoštanju, kjer kljub načrtom sindikata ni prišlo do omejevanja proizvodnje. Medtem ko so v sindikatu dejali, da je vodstvo zaposlenim onemogočilo stavkati, so v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) poudarili, da so s tem, ko se je Koritnik zaprl v komandno sobo bloka šest, preprečili povzročitev potencialne gospodarske škode.
Tajnik je v zapisniku o izvedbi torkove stavke navedel, da jim je bilo neuradno rečeno, da se bodo znašli na seznamu presežnih delavcev, če bodo izvajali aktivnosti v smislu omejevanja proizvodnje elektrike, saj bi s tem lahko povzročili gospodarsko škodo.
Zaradi omenjenega so delavci zaposleni na proizvodni enoti šestega bloka podlegli psihičnim pritiskom in niso izvedli stavke.
Komentarji