Dotrajana oprema, zarjavelo stopnišče, neizkoriščene ploščadi, neprimerna predstavitev urnega mehanizma, nedelujoči zvonovi in kup drugih pomanjkljivosti so črna pika na enem najpomembnejših arhitekturnih spomenikov mesta. S finančno pomočjo države bo zvonik v prihodnje zablestel na seznamu zgodovinsko-turističnih znamenitosti.

Ministrstvo za kulturo je koprski občini odobrilo sofinanciranje projekta obnove mestnega stolpa oziroma zvonika. Zagotovili so 185.000 evrov. Celotna vrednost projekta je sicer ocenjena na približno 464.000 evrov.

koper, zvonik, zvon, 2
Zdravko Primožič/FPA
Koprski zvonik je bil sprva samostojni stolp, s cerkvijo se je združil šele po njeni dozidavi.

Lovilni podest za tri urne uteži

Obisk stolpa bo po obnovi, ki se bo predvidoma začela oktobra in bo trajala do aprila prihodnje leto, bistveno varnejši. V notranjosti zvonika bodo najprej odstranili in nato naredili nove omete, zamenjali bodo zarjavelo stopnišče in dotrajane elektro inštalacije.

Postavili bodo tudi novo medetažno kovinsko konstrukcijo. Ta bo služila kot lovilni podest za tri urne uteži v primeru pretrganja verige ter posledičnega padca uteži. Vsaka utež je težka približno 80 do 100 kilogramov. Na odprtinah v stolpu bodo zamenjali mreže. Novost bo dodatna inovativna razsvetljava, ki bo omogočala različne oblike predstavitve posameznih delov stolpa.

koper, zvonik, zvon, 3
Zdravko Primožič/FPA
V koprskem zvoniku je najstarejši pojoči zvon v srednji Evropi. Težak je približno tono in ima premer 108 centimetrov.

Urni mehanizem bodo povezali s kazalci in z zvonovi

Na novo bodo uredili recepcijo in razstavni prostor, predvidena je tudi prenova urnega mehanizma in zvonov. Urni mehanizem italijanske proizvodnje, narejen verjetno konec 19. in na začetku 20. stoletja, je bil nekoč povezan z zvonovi, danes pa ni v funkciji, ker je poškodovan in potreben temeljite prenove.

Ko bodo to naredili, ga bodo povezali s kazalci na uri stolpa in z zvonovi. Ti predstavljajo bogato dediščino, saj je prav v koprskem zvoniku najstarejši delujoči zvon v srednji Evropi. Leta 1333 sta ga v livarni ulila mojstra Nikolaj in Martin iz Benetk. Danes je le eden od zvonov še v funkciji.

Koprski stolni župnik Primož Krečič se veseli obnove. Meni pa, da bi morali v prihodnje o vlogi zvonika odpreti širšo debato. Prav tako ocenjuje, da bo treba nujno razmisliti tudi o ureditvi špice zvonika, v katero je pred časom udarila strela, zaradi česar poškodovan kamniti del predstavlja nevarnost. »Obenem bi morali zamenjati tudi kemblje v zvonovih, saj so me opozorili, da so pregrobi in uničujejo zvonove,« še pravi Krečič.

koper, zvonik, zvon, 4
Zdravko Primožič/FPA
Ko bodo prenovili notranjost zvonika, bo v novi vitrini z osvetlitvijo na ogled obnovljen urni mehanizem stolpne ure.

koper, zvonik, zvon, 5
Zdravko Primožič/FPA
Recepcija bo po obnovi zastekljena, kar bo omogočilo boljše delovne pogoje, saj bo zaposlene ščitila pred prepihom.