Koprski kriminalisti so kazensko ovadili podjetnico iz Ankarana, ki je v Sloveniji pridobila dovoljenja za delo za 26 državljanov Kosova ter jih takoj napotila v Nemčijo, so danes povedali na novinarski konferenci.
Kot je povedal vodja oddelka za organizirano kriminaliteto na Policijski upravi Koper Marko Rotar, je 29-letna državljanka Slovenije v vlogi zastopnice podjetja organizirala nezakonito preseljevanje delavcev, s tem da je dve upravni enoti preslepila glede pravega namena zaposlitve. Državljane Kosova je v Nemčiji prezaposlila na druge povezane družbe.
Osumljena 26 kaznivih dejanj
Podjetje, ki ga zastopa osumljena, v tujini ni izvajalo svoje osnovne dejavnosti, projektov, temveč je posojalo delovno silo drugim podjetjem. Ovadena pravna oseba oziroma njena zakonita zastopnica si je na ta način pridobila protipravno premoženjsko korist. Zoper osumljenko so kriminalisti podali kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve 26 kaznivih dejanj prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države, za kar je zagrožena zaporna kazen od treh do 10 let in denarna kazen.
Po Rotarjevih besedah je obdolženka kršila tudi zakon o prijavi prebivališča. Vseh 26 tujcev je bilo prijavljenih v hiši, ki je v resnici zapuščena in delno porušena.
Letos nezakonitih prehodov meje manj
Rotar je poudaril, da so na koprski policijski upravi neprestano obremenjeni z odkrivanjem, preiskovanjem in preprečevanjem nezakonitih migracij na tako imenovani Balkanski poti preko Slovenije v druge države Evropske unije.
Letos so sicer zabeležili 34 odstotkov manj nezakonitih prehodov kopenske meje s Hrvaško. Razlika je nastala predvsem v septembru. V tem mesecu so lani odkrili 2801 nezakonitih prehodov, letos 908.
V 92 primerih so zaznali sum kaznivega dejanja prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države. 51 storilcev so privedli k preiskovalnemu sodniku, ki je zanje odredil pripor. Kot je dejal Rotar, gre za člane mednarodnih kriminalnih združb.
Največ jih je iz Afganistana
Večina tujcev še vedno nezakonito vstopi v Slovenijo peš na širšem območju Rakitovca, Sočerge in Podgorja. Povečuje pa se delež tujcev, ki vstopajo z vlaki, avtobusi ali taksiji, ker zaznavajo predvsem na območju Ilirske Bistrice. Po državljanstvu prevladujejo državljani Afganistana, obravnavali so jih 4907. Sledijo državljani Turčije (469), Rusije (214), Pakistana (212) in Irana (211).
Bistveno se je povečal delež tistih, ki nameravajo zaprositi za mednarodno zaščito. Med 7734 tujci, ki so jih obravnavali letos, jih je namero izrazilo kar 7484. Dodatno so na koprski policijski upravi sprejeli tudi 751 vlog za začasno zaščito na podlagi posebnega zakona za državljane Ukrajine.
Komentarji