Osemčlansks nacionalna komisija je v obrazložitvi zmagovalca zapisala: »Mala Nedelja je prepričala s povezovanjem in sodelovanjem na vseh področjih – energija za razvoj se pretaka po vseh žilah skupnosti in kar navdušuje, vsakdo prevzema delo in odgovornost za tisto kar najbolj zna in ob tem ne pozablja na ljudi in družbo okoli sebe. Podstat razvoja so pomembna dela prednikov, ki so Malo Nedeljo že vedno postavljali na zemljevid pomembnih odločitev za slovenstvo. Na tej tradiciji gradijo tudi današnji rodovi. Vaška šola vzgaja mlade v samostojne in samozavestne ljudi, ki, ko pride čas, pogumno prevzamejo svoje vloge v gledališču, krajevni skupnosti in občini, kulturnem in turističnem društvu, vinogradniškem združenju. Ob tem je seveda pomembna ekonomska samostojnost – močne kmetije, razvita obrt, odlični vinogradniki. V tem pogledu imajo prav posebno mesto Bioterme, kjer so krajevna skupnost in vodstvo hotela našli izjemno sožitje in lahko rečemo, da so lahko zgled za javno in zasebno partnerstvo – sodelovanje sega od delovnih mest za lokalno prebivalstvo in nudenja prostora v hotelu za javne storitve zdravnika, skupnih prireditev in predstavljanja obrtniški izdelkov, do izboljšanja infrastrukture, ki služi tako domačinom kot gostom hotela.«
Županja Občine Ljutomer, Olga Karba, ki je na razpis prijavila »le« majhno krajevno skupnost, s ponosom pove: »Z jasno vizijo in tesnim sodelovanjem med krajani, gospodarstvom ter lokalno skupnostjo je mogoče doseči več, kot si to lahko predstavljamo.« ter poudari pomen samoiniciativnosti mladih in simbioze med generacijami.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) natečaj v tej obliki in v izvedbi Društva za razvoj slovenskega podeželja (DRSP) organizira tretje leto. V preteklih letih sta zmagali Občina Brda in Občina Ljubno, obe sta bili uspešni tudi na evropski ravni in prejeli zlato plaketo.
Na natečaj se je prijavilo pet skupnosti
Krajevna skupnost Mala Nedelja (Občina Ljutomer), Občina Dornava, Občina Kozje, Občina Loški potok in Občina Markovci. Komisija je vloge pregledala, si ogledala območja ter pretehtala njihove argumente. Skupnosti so zelo raznolike, a so prožne – znajo narediti korak naprej in določiti novo smer razvoja, uresničiti drugačne ideje. Čeprav so vsa območja podeželska, se med seboj razlikujejo.
Po eno leži v neposredni bližini večjega urbanega središča oz. manj vplivnega centra, kar tri območja pa v zelo ruralnem delu Slovenije. Območja so uspešno izkoristila te danosti, razlikujejo pa se po mnogih drugih vidikih. Nekatera so uspešno obnovila dvorec, ki je postal središče dogajanja v širšem območju in je postal tudi priložnost za prodajo lokalnih izdelkov in storitev. Kozje in Mala Nedelja sta se uspela, skozi leta, iz strukturno šibkega območja preoblikovali v samozavestna in samoiniciativna podeželska okolja. Loški potok je, kljub izrazito neugodni starostni strukturi, z energetsko samozadostnostjo, ki temelji na naravnih danostih, bistveno izboljšal pogoje za življenje prebivalcev.
Izjemna mednarodna prepoznavnost kulturno – etnološke dediščine Korentov in preboj na gospodarskem in socialnem področju zaznamuje Markovce. In nenazadnje tesna povezanost občinske uprave z različnimi iniciativami in skupinami v Dobravi ter njihove regionalno prepoznane prireditve in dogodki. Vsa območja so dobra in med petimi dobrimi je komisija izbrala najbolj izstopajoče izmed njih KS Malo Nedeljo.
Slovenijo bo KS Mala Nedelja zastopala na evropskem natečaju
S to razglasitvijo je krajevna skupnost postala tudi nacionalni predstavnik in bo Slovenijo zastopala na 18. evropskem natečaju za Evropsko nagrado za razvoj podeželja in obnovo vasi za leto 2024, ki ga razpisuje Evropska delovna skupnost za razvoj podeželja in obnovo vasi - ARGE.
Natečaj za Najuspešnejšo podeželsko skupnost je nacionalni natečaj v Republiki Sloveniji, zmagovalec pa postane nacionalni predstavnik na natečaju za evropsko nagrado za razvoj podeželja, ki jo razpisuje Evropska delovna skupnost za razvoj podeželja in obnovo vasi - ARGE (Europäische und ARGE Landentwicklung und Dorferneuerung) letos že sedemnajstič zapored. ARGE je mednarodna institucija, ki v prvi vrsti državam kandidatkam oziroma mladim pristopnicam v EU pomaga pri celostnem in trajnostnem razvoju podeželja. Poleg različnih drugih strokovnih aktivnosti vsaki dve leti razpisuje natečaj za razvoj podeželja, ki ga v Sloveniji, na osnovi pogodbe z MKGP, izvaja DRSP.
Končna odločitev na evropski ravni bo znana jeseni 2024
MKGP bo ta teden nacionalnega zmagovalca še uradno kandidiral za našega predstavnika na natečaju na EU ravni. Medtem ekipa iz Krajevne skupnosti Mala Nedelja, ob strokovni podpori strokovnjakov DRSP, že pripravlja prijavo na evropsko raven, saj je rok za oddajo konec februarja 2024. Poleti pričakujemo obisk ocenjevalne komisije ARGE, končna odločitev na evropski ravni pa bo znana jeseni 2024.
Razglasitev zmagovalca na Koroškem
V prihodnjih mesecih bosta DRSP in MKGP na različnih dogodkih predstavila letošnja območja, saj ima vsako od njih pomembno zgodbo o uspehu, ki je lahko za vzgled tudi drugim. Svečana razglasitev zmagovalca bo potekala na 6. Slovenskem podeželskem parlamentu spomladi 2024 na Koroškem. Gostitelji parlamenta, eno najbolj prizadetih območji v letošnjih poplavah, tudi s tem dokazujejo trdoživost in vztrajnost slovenskega podeželja.
Komentarji