Zdaj se je odzval Urad Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov, kot so sami zapisali, po zavajajočih trditvah o trošenju za migrante. "Naraščanje proračunskih stroškov zanje v največji meri sovpada z začetkom vojne na evropskih tleh," pravijo na Uradu in dodajajo, da so se sredstva za migrante v zadnjih letih dejansko povečala, a zlasti zaradi vojne v Ukrajini, saj so prevzeli tudi odgovornost za oskrbo in integracijo beguncev iz Ukrajine.
Kot pojasnjujejo, je Svet Evropske unije zaradi kriznih razmer v Ukrajini 4. marca leta 2022 sprejel odločitev o aktiviranju začasne zaščite razseljenih oseb v Evropski uniji, ki omogoča takojšnjo in začasno zaščito osebam, ki so bile zaradi ruske invazije 24. februarja 2022 ali pozneje razseljene iz Ukrajine. Slovenska vlada je nato 9. marca 2022 sprejela sklep o uvedbi začasne zaščite za razseljene osebe iz Ukrajine v Sloveniji, po katerem se je začel uporabljati Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb.
Lani 37 milijonov za ukrajinske begunce
Urad je predstavil številke, koliko sredstev je bilo porabljenih za begunce iz Ukrajine. "V letu 2022 za obdobje 6 mesecev so bila načrtovana sredstva za pomoč beguncem iz Ukrajine v višini 22 milijonov evrov, za leto 2023 je bilo za begunce iz Ukrajine načrtovanih 38 milijonov evrov, v letu 2024 pa slabih 37 milijonov evrov. Torej večina sredstev načrtovanih v proračunu Urada je namenjenih za izvajanje Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb (begunci iz Ukrajine)," so zapisali pri vladnem uradu za oskrbo in integracijo migrantov.
Komentarji