Predavatelji, napovedovalci, bralci, pevci, navijači na nogometnem igrišču ... Verjetno se vam je že zgodilo, da ste zaradi naprezanja glasilk ostali brez glasu ali prišli na »slab glas«, kot se ob težavi radi pošalimo. Ker se izčrpanim glasilkam v mrzlih mesecih pridruži še vnetje, jih je ob govornih naporih dobro ustrezno zaščititi oziroma že prizadete glasilke čim prej pozdraviti. Preberite, kako lahko na naraven način obvladamo hripavost.

Napojite se

Osnova zdrave sluznice (tudi na glasilkah) je primerna vlažnost. Le vlažna sluznica ima optimalno možnost, da se ob večjih naporih oziroma govornih naprezanjih in morebitnih napadih mikrobov v mrzlih mesecih učinkovito in hitro obnovi. Zato je pitje 2 do 2,5 litra tekočine na dan ob normalnem psiho-fizičnem stanju osnovna potreba glasilk. Če opazite, da imate suha usta, izsušeno sluznico nosu, grla, vas boli glava, ste utrujeni, brezvoljni, izločate malo koncentriranega ali temno obarvanega urina ..., najverjetneje popijete premalo vode!

PITJE VODE
Profimedia
Če ne popijete dovolj vode, se glasilke zdravijo dlje.

Hrana, ki vlaži sluznico

Tradicionalna medicina priporoča uživanje hrane, ki med drugim pomaga navlažiti in regenerirati sluznico dihal. Svetujejo uživanje korenja, hrušk, breskev, belušev, banan, sladkega krompirja, fižola, medu, kokosove maščobe, oljčnega olja, alg, mandljev ...

Zelišča ob hripavosti

Alfred Vogel je v knjigi Ljudski zdravnik zapisal, da sta odlični naravni zdravili za premagovanje hripavosti vrtna jerebika (Sorbus aucuparia) in navadni bedrenec (Pimpinella saxifraga). Lahko ju kombiniramo ali uporabljamo posebej, saj sta dovolj močna, da lahko obnovita prizadeto sluznico glasilk.

Uporablja se sveže ali posušene sadeže jerebike oziroma koreninice bedrenca. Večkrat na dan jih dobro zgrizemo in čim dlje zadržimo v ustih. Poleg omenjenih za obvladovanje hripavosti priporočajo tudi uživanje sirupa iz smrekovih vršičkov, ki blagodejno deluje na sluznico dihal.

vlažilnik zraka
Profimedia
Poskrbite, da je zrak v prostoru, v katerem bivate, navlažen.

Nožne kopeli

Za obvladovanje težav z glasilkami poznamo različne kopeli. Kopeli nog za pospeševanje znojenja poskrbijo za regeneracijo in zdravljenje telesa. Noge malo pod koleni namočimo v vodo s temperaturo od 35 do 37 stopinj. Čez 25 minut dolijemo vročo vodo, tako da temperatura naraste na 40 do 45 stopinj. Temperaturo vzdržujemo pet minut. Po kopeli je pomembno, da noge čim prej osušimo in se uležemo v toplo posteljo ali s hitrim gibanjem poskrbimo, da noge ostanejo tople. 

Obkladek iz kisa 

Nekdaj so se ob težavah z glasilkami posluževali tudi hladnih povojev s kisom. Uporabljali naj bi jih ob vnetju. Z njimi namreč dosežemo odvajanje toplote z vnetega predela, s čimer olajšamo okrevanje, težavo pa lažje prenašamo. Hladni ovoj pripravimo tako, da primerno široko tkanino namočimo v hladno vodo, ki smo ji dodali vinski kis (na liter vode šest do deset žlic kisa). Tkanino ovijemo okoli vratu in jo pustimo, dokler se ne segreje (do 30 minut), nato postopek po potrebi ponovimo.