"Gremo tekmo po tekmo," so najbolj pogoste besede iz slovenskega reprezentančnega tabora pred odhodom v Zagreb. Uvodno tekmo bo Slovenija odigrala ob 18. uri, ko se bo pomerila s Kubo. Slednja velja za nekakšno neznanko evropskim reprezentancam, ki velikega števila tekem s podobnimi tekmeci niso vajene.

V skupinskem delu čakata Slovence še tekmi proti Zelenortskim otokom v soboto ter v ponedeljek proti Islandiji. V skupini G sta favorizirani prav Slovenija in Islandija, zato se vsaj na prvi pogled zdi začetek sporeda SP primeren za tempiranje forme pred drugim delom prvenstva. Tja namreč napredujejo najboljše tri reprezentance iz vsake od osmih skupin.

Slovenci so v pripravljalnem obdobju še iskali formo, slavili so proti Alžiriji (37:32) in Katarju (38:30), zaušnico pa v petek v Zagrebu prejeli proti domačinom Hrvatom (25:33). Ta sicer ni povzročila panike v slovenskem taboru, je pa dala vedeti, da je pred ekipo še precej dela.

"Že nekaj časa gradimo ime. V zadnjih letih kažemo dobre predstave in smo večinoma konstantni. Zagotovo kdaj pride kakšna slaba tekma in takrat se je treba kar največ naučiti. Javnost pričakuje nekaj več, mi pa moramo ostati skromni, igrati tekmo po tekmo. Tako moramo delovati. Vse oči in misli so usmerjene v Kubo," je pred odhodom v Zagreb z železniške postaje v Ljubljani dejal Domen Makuc, ki ga na olimpijskih igrah v Parizu ni bilo zaradi slabše pripravljenosti po hudi poškodbi kolena, po novembrski reprezentančni akciji pa hvali predvsem vzdušje v garderobi.

1736273695-mm2-4940-1736273572176
Martin Metelko
Selektor Uroš Zorman.

"Najlažje je v življenju loviti, najtežje pa je ostati na neki ravni"

Slovenski selektor Uroš Zorman je v primerjavi z lanskim olimpijskim turnirjem v Franciji, kjer so po tesnem polfinalnem porazu proti Dancem in v tekmi za tretje mesto proti Špancem osvojili nehvaležno četrto mesto, malce prevetril svoj igralski kader. Med potnike za Zagreb ni uvrstil stebre preteklih zasedb Deana Bombača, Jureta Dolenca in Mateja Gabra. V odsotnosti treh prekaljenih igralcev pa ima še vedno na voljo udaren igralski kader. Ta je v treh pripravljalnih tekmah premagal Alžirijo s 37:32 in Katar s 38:30 ter izgubil proti Hrvaški s 25:33.

"Čutimo veliko odgovornost. Vemo, kako so pri nas ta nihanja. Ponavadi je po uspešnem tekmovanju lahko na naslednjem kritično. Moramo se zavedati, kaj smo do danes počeli in kje smo bili še nekaj časa nazaj. Najlažje je v življenju loviti, najtežje pa je ostati na neki ravni," pravi Zorman, ki dodaja: "Na Hrvaškem bi me zadovoljil napredek v naši igri, v tem segmentu bi si želel narediti korak naprej v primerjavi z olimpijskimi igrami. Lanske predstave v Parizu in Lillu so prinesle veliko odgovornost, zato bo v Zagrebu potrebno še bolj stisniti zobe ter prikazati srčno in pogumno predstavo. Upam, da bomo na samem tekmovanju iz dneva v dan rasli kot ekipa."

Čeprav čutijo odgovornost in samozavest, določenega rezultata ne napovedujejo: "Ne ustvarjamo si pritiska zaradi medalje, želimo pa si seveda jo. Pritisk je bolj zaradi tega, ker vemo, da smo veliko naredili v preteklosti. Imamo kakovost, znanje in spadamo na to raven," pa je sporočil Miha Zarabec, ki v Zagrebu upa na kar najbolj glasno podporo slovenskih navijačev.

Osnovni cilj: uvrstitev v četrtfinale

Osnovni cilj slovenske izbrane vrste, ki bo po svetovnem prvenstvu pred dvema letoma na Švedskem in Poljskem (10. mesto), lanskem evropskem prvenstvu v Nemčiji (6. mesto) ter poletnih olimpijskih igrah v Parizu (4. mesto) četrtič nastopila pod selektorskim mandatom Zormana, je uvrstitev v četrtfinale.

Po prvem delu bi se Slovenci ob morebitnem napredovanju pomerili s tremi najboljšimi iz skupine H, v kateri igrajo Argentina, Bahrajn, Egipt in Hrvaška. Glavni del tekmovanja se bo sicer začel 21. januarja, prvenstvo, ki ga poleg Hrvaške gostita še Danska in Norveška, pa bo trajalo do 2. februarja.

Drage vstopnice

Med slovenskimi ljubitelji rokometa je nekaj slabe volje zavoljo zasoljenih cen vstopnic za tekme v osrednji dvorani v Zagrebu. Najcenejša vstopnica za posamični dan znaša 60 evrov, saj bo zgornji ring Arene, kjer bi bile vstopnice bistveno cenejše, zaprt. Rokometna zveza Slovenije (RZS) se je s prireditelji že pred časom dogovorila za paketni nakup vstopnic za 85 evrov za vse tri tekme v prvem delu tekmovanja, a se je tovrstna akcija končala 15. decembra.

V drugem delu tekmovanja bodo vstopnice na voljo po mikavnejši ceni, saj bodo prireditelji odprli tudi zgornji ring zagrebške Arene. Za tovrstno vstopnico bo potrebno v tem delu tekmovanja odšteti 40, v četrtfinalu 50, v polfinalu pa 60 evrov.

Najlažje je v življenju loviti, najtežje pa je ostati na neki ravni