Zadnji tak primer je zavrnitev poslanskega vprašanja poslanca SDS Tomaža Lisca, ki je ministru za visoko šolstvo Igorju Papiču zastavil vprašanje, ali ocenjuje, da je šlo pri predavanju Draga Kosa na Pravni fakulteti v Ljubljani za politično propagando. Drago Kos je namreč študentom prava minuli ponedeljek med drugim govoril o stanju v slovenski policiji, ob tem pa dejal: "Desne stranke, zlasti SDS, so ob prihodu na oblast vedno sistematično slabile policijo, državno tožilstvo in sodstvo, pa so potem leve stranke stanje do določene mere spet normalizirale, a le do vlade 2022, ki je popolnoma onesposobila in si politično podredila policijo."
Kaj pravi 240. člen poslovnika Državnega zbora?
(1) Vsak poslanec lahko vladi ali posameznemu ministru ali generalnemu sekretarju vlade postavi vprašanje ali poda pobudo za ureditev posameznih zadev oziroma za sprejem določenih ukrepov s področja delovanja vlade oziroma posameznega ministrstva ali vladne službe.
(2) Poslanska vprašanja so lahko ustna ali pisna. Poslanske pobude so lahko le pisne.
(3) Poslansko vprašanje ali pobuda morata biti kratka in jedrnata ter izražena tako, da je njuna vsebina jasno razvidna.
Kot je v poslanskem vprašanju zapisal Tomaž Lisec, gre za zelo jasno levo profiliranega posameznika s številnimi sorodstvenimi in politišnimi povezavami, zato meni, da je takšno nagovarjanje študentov z izrazitimi prvinami sovražnega govora nedopustno. Od pristojnega ministra je želel izvedeti, kako kot minister ocenjuje prej omenjeni citat in ali gre po njegovem menju pri tem za politično propagando?
Lisec je že v vprašanju predvidel, da se bo minister pri odgovarjanju skliceval na avtonomijo univerzitetnega prostora. A vprašanje do ministra sploh ni prišlo! Zavrnila ga je kar predsednica Državnega zbora. Kot prej že 20 drugih vprašanj poslancev Slovenske demokratske stranke.
Že večkrat je vodja poslancev SDS Jelka Godec je opozorila na nedemokratično delovanje predsednice Državnega zbora in poudarila, da ima opozicija v odnosu do vlade nadzorno funkcijo, njihova orodja pa so poslanska vprašanja, interpelacija, nezaupnica vladi in drugo. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič pa vprašanja še naprej zavrača z odgovorom, da se ne nanašajo na delovanje Vlade RS ali ministrstev.
Kaj torej počne minister za visoko šolstvo, če dopušča neovirano agitiranje na slovenskih fakultetah? Ali pa, zakaj predsednik vlade ni dolžan odgovoriti na vprašanje zakaj je javno podprl kandidatko na predsedniških volitvah v ZDA Kamalo Harris in kakšne posledice bo zaradi tega imela Slovenija v prihodnje.
Komentarji