»Naša država v zadnjem obdobju ne dosega niti dveh odstotkov bruto domačega proizvoda in Socialni demokrati smo na stališču, da so trije odstotki previsoki in se s tem absolutno ne strinjamo,« je po posvetu s predsednico republike Natašo Pirc Musar glede kandidatov za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic dejal vodja poslanske skupine SD Jani Prednik.
Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je medtem spomnil na preteklo izjavo novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bi lahko Združene države Amerike zapustile Nato, če zaveznice ne bi zvišale izdatkov za obrambo. Meni, da bi, ne samo v Sloveniji, ampak tudi v Evropski uniji, morali začeti razmišljati o tem, ali je sodelovanje v takšni organizaciji še smiselno.
Tašner Vatovec je Nato označil za »precej nestabilno grupacijo« in dodal, da bi morda morala Evropska unija začeti razmišljati o tem, »da se postavi na lastne noge in da ne deluje kot mlajši ali pokorni brat ZDA«.
Za obrambo lani skoraj milijardo evrov
Slovenija je lani obrambnim izdatkom namenila okoli 1,35 odstotka BDP oziroma 904,7 milijona evrov. Spremembe proračuna za leto 2025 medtem predvidevajo več kot 1,2 milijarde evrov, predlog proračuna za leto 2026 pa več kot 1,3 milijarde evrov za ta resor.
Generalni sekretar Nata Mark Rutte je sicer pred dnevi ocenil, da bodo članice zavezništva za obrambo verjetno morale namenjati več kot tri odstotke BDP letno. To je dejal v luči pozivov Trumpa k večji porabi članic za obrambo.
Trump se redno pritožuje, da druge članice Nata namenjajo premalo denarja za obrambo. V začetku meseca pa je izjavil, da bi članice namesto trenutnih dveh morale za obrambne izdatke nameniti pet odstotkov BDP.
Komentarji