V odločitvi, ki predstavlja velik poraz za TikTok, je sodišče ugotovilo še, da je ameriška vlada izkazala legitimne skrbi glede nacionalne varnosti v zvezi s kitajskim podjetjem ByteDance, ki je lastnik omrežja, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Rešitev: prodaja
Zakon, ki je začel veljati aprila, od ByteDancea zahteva, da TikTok proda do 19. januarja, sicer bodo priljubljeno družbeno omrežje v ZDA odstranili iz trgovin z aplikacijami. V obrazložitvi je navedeno tveganje, da bi Kitajska lahko pridobila dostop do ameriških podatkov in izvajala politični vpliv.
Iz kabineta odhajajočega predsednika Joe Bidna so sporočili, da bodo uveljavitev zakona prepustili novemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki oblast prevzame v ponedeljek. Trump je bil najprej vnet zagovornik prepovedi TikToka, v zadnjem času pa je večkrat dejal, da bo našel način, kako ga rešiti. "Na koncu je odvisno od mene, tako da boste videli, kaj bom naredil," je danes dejal Trump novinarju televizije CNN. Trumpov bodoči svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz je v četrtek za televizijo FoxNews dejal, da bodo uvedli ukrepe, ki bodo preprečili ustavitev delovanja TikToka
Zakon o TikToku je ameriški kongres sprejel zaradi domnevne nevarnosti, da je pod nadzorom kitajske vlade. TikTok in ByteDance očitke o povezavah s kitajsko vlado zavračata. TikTok je proti zakonu vložil tožbo z utemeljitvijo, da nedopustno posega v ustavno pravico do izražanja, zagotovljeno s prvim amandmajem. TikTok, ki ima v ZDA 170 milijonov uporabnikov, je doslej doživljal sodne poraze in mu je ostala le še pritožba na vrhovno sodišče ZDA.
Komentarji