Danes je izdelava sladkih aromatičnih vin in alkoholnih pijač konjiček, nekoč pa je bila tudi donosna. Likerje so začeli izdelovati v 12. stoletju. V samostanih in lekarnah so spoznali, da je mogoče v alkoholu shraniti plodove in zelišča, ki so jih uporabljali za zdravljenje, ter da se alkohol navzame njihovih učinkovin. Dodali so malo sladkorja, da bi ublažili pogosto grenak okus zelišč. Menihi so si včasih privoščili tudi kak kozarček več, ne le tistega za zdravje. Približno 300 let kasneje se je pojavila žganjekuha, vinarstvo pa je dediščina starih Rimljanov.

Sadni punč

Ob večerih se to vino prileže samo ali z dodatkom sodavice. Potrebujete: 180 g sladkorja, 300 ml vode, lupino ene limone in ene pomaranče, 2 cimetovi skorji, 6 klinčkov, steklenico belega in steklenico rdečega vina ter 1 dl vinjaka. Priprava: Sladkor, vodo, limonino in pomarančno lupinico ter začimbe segrevajte v loncu in pri tem mešajte, da se sladkor raztopi. Na šibkem ognju potem po malem kuhajte od 30 do 40 minut. Dodajte vino in vinjak, še enkrat zavrite in ponudite.

Marelični liker

Likerji za zorenje potrebujejo toploto. Potrebujete: 500 g marelic, 500 g sladkorja, liter suhega belega vina in 700 ml gina. Priprava: Marelice operite, razpolovite in prihranite koščice. Skupaj s sladkorjem in vinom jih v loncu zavrite, da se sladkor stopi. Prelijte v skledo in dodajte gin. Koščice strite, izluščite jedrca in jih stresite v skledo. Za tri do štiri dni postavite na toplo. Precedite in nalijte v steklenice.

Brinovo žganje

Potrebujete: 300 g brinovih jagod, 2 žlici medu, pol litra žganja (40-odstotnega). Priprava: Brinove jagode operite in osušite. Nato jih stresite v steklenico. Dodajte jim med in jih prelijte z žganjem. Steklenico zaprite in jo pustite stati tri do štiri mesece. Potem žganje precedite skozi krpo, prelijte v čisto steklenico in jo tesno zaprite.