Sušilni stroji so predvsem skrajšali čas sušenja perila in omogočili, da oblačila, ki jih nujno potrebujemo, na primer uniforme, oziroma pogosto nosimo, hitro operemo in tudi posušimo. A vsa oblačila niso primerna za v sušilni stroj, pravzaprav pri številnih tvegate, da se ob takem sušenju poškodujejo. Veste, česa ni dobro sušiti na tak način?

Spodnje perilo

Mnenja glede sušenja spodnjega perila so različna. Številne zdravstvene organizacije priporočajo strojno sušenje spodnjega perila predvsem zato, ker sušenje pri visokih temperaturah dodatno uniči nevarne bakterije in klice, a po drugi strani je tako sušenje za perilo škodljivo. Težava nastane predvsem, ker spodnje perilo vsebuje tudi nekaj elastana, lycre, lateksa, čipke ali katere druge občutljive tkanine. Ti materiali niso primerni za sušenje v sušilnem stroju, saj se lahko poškodujejo ali pa sušenje močno skrajša njihovo življenjsko dobo.

Šporna oblačila

Če smo pred kratkim pisali, da športnih oblačil v pralnem stroju ni dobro prati z dodatkom mehčalca, je treba poudariti, da strojno sušenje teh oblačil odsvetujejo. Podobno kot spodnje perilo so športna oblačila iz posebnih, navadno umetnih materialov, ki omogočajo lažje dihanje kože, hitrejše sušenje, nekateri celo vsebujejo zaščito pred sončnimi žarki … Te lastnosti športnih oblačil boste s sušenjem v sušilnem stroju hitro uničili, saj vročina in trenje škodujeta funkcionalnim komponentam tkanine. Vročina uničuje tudi elastičnost. 

Okrasno vezenje in bleščice

Puloverja ali majice z bleščicami in perlami žal ne boste mogli posušiti v sušilnem stroju, če ne želite tvegati, da ostanete brez njih. Bleščice, kamenčki, perle in drugi okrasni dodatki, ki so prilepljeni ali prišiti na oblačila, se lahko ob takem sušenju hitro uničijo ali celo primejo na druge tkanine v stroju oziroma jih poškodujejo.

Preprog, kopalk in čevljev prav tako ne sušite v stroju

Ugotovili smo, da športna oblačila ne spadajo v sušilni stroj, in enako velja za drugo športno opremo. Izogibajte se strojnemu sušenju lasnih trakov ali zapestnih trakov, prav tako rokavic za treninge ali kolesarjenje, saj se lahko precej klavrno konča. Nikar strojno ne sušite kopalk, če jih ne želite zavreči. V sušilnem stroju ne sušite ničesar, kar ima gumijaste dele, saj skoraj zagotovo oblika po sušenju ne bo pravšnja. Tudi preprog ne sušite na tak način. Preverite, ali je dovoljeno sušenje prevlek za vzmetnice.