Krajši dnevi, hlad in tema v mnogih zbujajo stalen občutek, da nekaj ni prav – več je utrujenosti, razdražljivosti in manj motivacije. Čeprav ne znajo s prstom pokazati, kaj je narobe, jim kar nekako »koža ni prav«. Medtem ko je pri mnogih to del naravne zimske zaspanosti in padca energije, je pri drugih lahko nekaj resnejšega – sezonska afektivna motnja (po angleško SAD). Po novoletnih praznikih lahko udari še močneje.
Najpogosteje izbruhne novembra, ko je sonca res že malo, vrh doseže januarja in februarja, umiri pa se v marcu, ko se vrnejo sončni dnevi.
Kako ju ločiti?
SAD je resna razpoloženjska motnja, ki je povezana s kemičnimi spremembami v možganih, predvsem pri regulaciji serotonina in melatonina, ki vplivata na razpoloženje, energijo in spalne vzorce. Je oblika depresije v pravem pomenu, ki se običajno zbudi v jesenskih in zimskih mesecih. Prepoznamo jo po vztrajnem slabem razpoloženju ali žalosti, stalni utrujenosti, preveč ali premalo spanja, večjem apetitu in želji po sladkem, čedalje višji številki na tehtnici, težavah s koncentracijo ali odločanjem, po tem, da nas ljube dejavnosti več ne zanimajo, občutku osamljenosti, brezupa, krivde ali nizke samopodobe. Če takšno razpoloženje kar vztraja ali vas celo vodi v misli o samomoru, si nujno poiščite pomoč, saj gre za duševno motnjo, ki potrebuje zdravljenje.
Po drugi strani je zimska otožnost blažja oblika sezonske depresije. Poleg manj dnevne svetlobe, ki vpliva na vse nas, k njej prispeva lenoben zimski življenjski slog. Premalo se gibamo, nezdravo jemo, premalo smo v naravi in premalo med ljudmi. A čeprav je zimska otožnost nadležna in težko zberemo energijo in motivacijo za delo ter obveznosti, ne ovira našega vsakodnevnega življenja kot SAD.
Manj sonca, manj hormona sreče
SAD je povezana s tem, da nas pozimi doseže manj sončnih žarkov, kar vpliva na telesno notranjo uro in moti naravne ritme. Tvori se manj serotonina, hormona sreče, in več melatonina, hormona, ki spodbuja spanje. Te spremembe skupaj prispevajo k utrujenosti, razdražljivosti in motnjam spanja, ki spremljajo SAD. Za to obliko depresije so posebej dovzetne ženske in tisti, ki imajo družinsko zgodovino depresije ali drugih razpoloženjskih motenj. Simptomi segajo od blagih do zelo močnih, pri nekaterih pa se lahko z leti še poslabšajo.
S koncem zime mine
Ljudje s sezonsko depresijo večinoma niti ne vejo, da to motnjo imajo, saj se stanje izboljša s koncem zime. Najpomembnejši diagnostični kriterij za razlikovanje med zimsko in tipično depresijo je, da se zimska pojavlja skorajda izključno v zimskih mesecih in se ponavlja iz leta v leto. Najpogosteje izbruhne novembra, ko je sonca res že malo, vrh doseže januarja in februarja, umiri pa se v marcu, ko se vrnejo sončni dnevi.
Komentarji