Kako prepoznati razliko med bolečino, ki je posledica produktivne vadbe, in bolečino, ki je posledica poškodbe? »Vadba z utežmi in kardiovadba razgibata naše telo. Dejavnosti pozitivno vplivajo na kondicijo ter povečujejo našo moč in vzdržljivost,« pravi dr. Thui Kim Nguyen, akupunkturistka.
Vse to skoraj vedno povzroči določeno stopnjo bolečine. Toda to je drugačna vrsta bolečine kot bolečina, ki ti pove, da je nekaj narobe, je poudarila dr. Nguyena. Pojasnila je pomembne razlike med bolečino, ki naj nas manj skrbi, in bolečino, ki je ne smemo ignorirati.
##ARTICLE-1819416##
Bolečina, za katero vam ni treba skrbeti
Dobra bolečina je pekoč občutek v mišicah, na primer, ko dvigujete uteži, in ta naj vas ne skrbi. »Pekoč« občutek (ali muskelfiber, po domače) izgine takoj, ko odložite uteži, vzrok za bolečino pa je kopičenje mlečne kisline, naravnega stranskega produkta, ki ga proizvajajo mišice. Pogosto gre za bolečino, ki se pojavi nekaj ur do nekaj dni po treningu. Največkrat se pojavi, ko začnete novo vadbo, ki je telo ni vajeno, ali če povečate intenzivnost vadbe.
Če bolečina traja dlje kot nekaj dni, obiščite zdravnika
Dr. Nguyenova svetuje, da bodite pozorni na trajanje bolečine oziroma na to, ali se spremeni iz tope v ostro, utripajočo ali podobno, čeprav se vam zdi, da je le posledica vadbe. Če bolečina po vadbi traja več kot nekaj dni, obiščite zdravnika. »Vedno morate biti pozorni na bolečino, zlasti če je močna ali trdovratna, saj je lahko posledica resnih poškodb,« opozarja dr. Nguyen.

##ARTICLE-1819363##
Vrste bolečin, ki jih nikoli ne smemo prezreti
Obstaja veliko vrst bolečin, ki kažejo, da je nekaj narobe. Ne prezrite nobene od naslednjih vrst bolečine in v tem primeru obvezno obiščite zdravnika:
- Zmanjša obseg gibanja: ostra bolečina, ki vam preprečuje premikanje dela telesa, zmanjša obseg gibanja ali vam preprečuje premikanje.
- Bolečina je na mestu prejšnje poškodbe ali operacije: bolečina na mestih, kjer ste že bili operirani, lahko pomeni, da na tem mestu nekaj povzroča drugo težavo.
- Povezana je z deformacijo ali veliko oteklino: kadarkoli je nekaj videti drugače kot sicer, morate obiskati zdravnika.
- Ne izgine kljub negi: če po nekaj dneh počitka, ledu ali protivnetnih zdravilih brez recepta ne občutite olajšanja, se posvetujte z zdravnikom.
- Stalna bolečina: če bolečina ne preneha ali se poslabša, morate preveriti, kaj jo povzroča.
- Pojavlja se z modricami: če se pojavijo modrice, sploh če se pojavljajo pogosto, to zahteva zdravniško pomoč.
- Je močna: če je bolečina tako močna, da povzroča slabost in/ali bruhanje, se posvetujte z zdravnikom.
- Povezan je s povišano telesno temperaturo in mrzlico: obstaja veliko bolezni, katerih vzrok je lahko bolečina, ki jo spremljata povišana telesna temperatura in mrzlica, pogosto pa jih je treba zdravniško zdraviti.
»Če čutite katero od teh vrst bolečine, se morate posvetovati z zdravnikom. Tako boste lahko preprečili nadaljnje poškodbe in se vrnili k normalnemu življenju,« sklene dr. Nguyenova.
##ARTICLE-1819265##
Komentarji