Rman (Achillea millefolium) je zdravilna rastlina, ki jo poznamo že iz starodavnih časov. Trajnica z belimi in včasih tudi rožnatimi cvetovi, združenimi v koške, je dobila ime po mitološkem grškem junaku Ahilu. Ta je rman uspešno uporabljal pri zdravljenju ran svojih vojščakov. V terapevtskih obredih so ga prav tako cenila stara indijanska plemena v Severni Ameriki. Latinski izraz millefolium (tisočlistni) se nanaša na rmanove bogate drobno razdeljene lističe.
##ARTICLE-1821239##
Zdravilne učinkovine in uporaba rmana
Rman vsebuje več kot sto spojin, vključno z eteričnimi olji, flavonoidi, salicilno kislino, vitaminom C, s folno kislino, čreslovinami in z grenčinami. Te učinkovine mu dajejo protimikrobne, antioksidativne in protivnetne lastnosti. Po mnenju priznanega zeliščarja Alfreda Vogla je rman še posebej učinkovit pri težavah z venami, motnjah v obtoku, revmatskih bolečinah in celo uravnavanju sladkorne bolezni. Nekateri uporabljajo rman pri varjenju piva, iz njega izdelujejo aromatične sirupe in tinkture ter oljne pripravke za zunanjo uporabo.

Prebavne težave in vnetja
Rman je znan po svojem blagodejnem vplivu na prebavni sistem. Pomaga pri napenjanju, driski in griži ter spodbuja tek.
Priprava čaja za prebavo: 10–20 g posušenih cvetov ali listov prelijte z 0,5 litra vrele vode, pustite stati 10 minut in precedite. Popijte 2–3 skodelice dnevno. Čaja ne sladkajte, saj sladkor zmanjša njegovo učinkovitost.
Koristen namig: Mladi listi in cvetovi so od junija do avgusta primerni tudi za solate, ki jim dodajo blag grenak okus.
Celjenje ran in ustavljanje krvavitev
Rman je naravni antiseptik in hemostatik (sredstvo za strjevanje krvi). Listi, zdrobljeni in položeni na rano, delujejo kot obliž in pospešijo strjevanje krvi.
Priprava za zunanjo uporabo: Sveže liste rahlo zdrobite in položite na rano ali na mesto pika žuželke. Za izpiranje ran pripravite poparek iz 20 g posušenega rmana in litra vode, ki ga po 10 minutah precedite.
##ARTICLE-1832592##
##ARTICLE-1300343##
Ginekološke težave in menopavza
Rman pomaga pri bolečih menstruacijah, nerednih ciklusih in težavah v menopavzi. Na splošno ureja hormonsko neravnovesje.
Priprava čaja za ginekološke težave: Zmešajte žličko rmana in po pol žličke melise ter plahtice. Mešanico prelijte z 0,5 litra vrele vode, pustite stati 10 minut in precedite. Popijte skodelico zjutraj in zvečer.
Hemoroidi in težave z venami
Po Voglu rman izboljšuje prekrvavitev in lajša težave z venami, vključno s hemoroidi.
Priprava čaja proti hemoroidom: Zmešajte po 20 g rmana, omele, plešca, črnega trna in kamilic. Dve žlički mešanice prelijte z vrelo vodo, pustite stati 5 minut in precedite. Popijte skodelico zjutraj in zvečer.
Koristen namig: Prevretek lahko prav tako uporabite za zunanjo nego ali pa iz rmana izdelajte olje za masažo.

Prehlad, gripa in sečila
Rman deluje kot razkužilo za sečila, spodbuja izločanje vode in pomaga pri vročinskih stanjih.
Priprava napitka: 20 g posušenih cvetov prelijte z litrom hladne vode in pustite stati 24 ur. Precedite in uživajte razredčeno (1:10).
Nabiranje in shranjevanje
Rman nabiramo od junija do septembra. Raste na travnikih, ob poteh in na gozdnih obronkih, po prepričanju nekaterih zdravilcev le tam, kjer je zares dobra energija. Pri nabiranju moramo biti previdni, da ga ne zamenjamo s strupenim pikastim mišjakom (Conium maculatum). Tega prepoznamo po vonju; ko ga pomečkamo med prsti, zaudarja po urinu.
Uporabljamo lahko vse nadzemne dele rmana – cvetove, liste in stebla. Pazimo le, da ga ne nabiramo na škropljenih travnikih ter ne potrgamo vseh cvetov, da se bo v kar največji meri ohranil še v prihodnje. Rastlino osušimo na senčnem, suhem in toplem mestu, shranimo pa v steklenem kozarcu na hladnem in temnem.
Komentarji