Spremembo zakonodaje je podprlo 193 od 249 prisotnih poslancev, 56 jih je glasovalo proti. Za so glasovali poslanci vladajoče leve Sirize ter še štirih strank. Proti so bili med drugim poslanci nacionalistične Neodvisni Grki (ANEL), ki so del vladajoče koalicije.

"To je pomemben dan za človekove pravice," je v parlamentu dejal grški premier Aleksis Cipras. Dodal je, da sprejeta zakonodaja istospolnim parom zagotavlja "enake pravice v življenju in smrti" in "končuje prakso zaostalosti in sramote".

Mednarodna organizacija Amnesty International je sprejetje zakonodaje označila kot "zgodovinski korak" in hkrati opozorila, da so homoseksualci, biseksualci, transseksualci in interseksualci (LGBTI) v Grčiji še vedno izpostavljeni sovražnosti.

"Kljub prvemu koraku ljudje LGTBI v Grčiji še vedno živijo v sovražnem ozračju, oblasti pa jim ne nudijo ustrezne zaščite," je ocenil namestnik direktorja AI za Evropo in srednjo Azijo Gauri van Gulik.

Evropsko sodišče za človekove pravice je leta 2013 obsodilo Grčijo, ker so bili istospolni pari eksplicitno izključeni iz zakonodaje o zakonski zvezi, ki je bila sprejeta leta 2008.

Istospolne poroke so že dovoljene v 18 državah, od tega v 13 evropskih. Irska je maja postala prva država, ki je to sprejela na referendumu. V Sloveniji so volivci na nedeljskem referendumu zavrnili uveljavitev novele zakona, ki je izenačevala vse partnerske skupnosti.