Iz urada predsednice celjskega sodišča so na poizvedovanje Večera, zakaj sta bili obravnavi preklicani, odgovorili, da je razlog za preklic​ v dejstvu, "da z Višjega sodišča v Celju še nismo prejeli odločitve o zahtevani izločitvi predsednice okrožnega sodišča, saj je tudi v postopku odločanja o izločitvah potrebno spoštovati določene roke".

Dodali so, da se bo sojenje nadaljevalo, takoj ko bodo za to izpolnjeni pogoji oziroma ko bo odločeno o vseh zahtevanih izločitvah.

Za zlorabo položaja jim grozi do osem let zapora

Sojenje se je sicer začelo šele julija letos. Na zatožno klop sta poleg Janše sedla še nekdanji direktor Eurogradenj Klemen Gantar in nekdanji predsednik uprave Imosa Branko Kastelic. Specializirana tožilca Boštjan Valenčič in Luka Moljk jim očitata zlorabo položaja in pomoč pri prodaji nekdanje Janševe parcele v Trenti, za kar jim grozi do osem let zapora.

Tožilstvo Janši očita, da je leta 1992 za 350.000 tolarjev (1460 evrov) kupil sporno parcelo, leta 2005 pa jo prodal podjetju Eurogradnje za 31,4 milijona tolarjev oziroma 131.000 evrov. Eurogradnje so nato zemljišče prodale podjetju Imos za 146.000 evrov. Že istega leta pa je Imos Janši prodal trisobno stanovanje v Ljubljani za 236.100 evrov, pri nakupu pa naj bi si bil pomagal z okoli 100.000 evrov visokim preplačilom Eurogradenj za parcelo v Trenti. Sodna cenilka je vrednost parcele v Trenti, ko je šel Imos v stečaj, ocenila na le 17.655 evrov. Parcelo pa so na dražbi za 127.500 evrov prodali naprej Damjanu Podjedu.

Ker so krivdo obtoženi na predobravnavnem naroku jeseni 2022 zavrnili, se jim je letos začelo sojenje po rednem postopku.