Najnovejši podatki pomenijo močan pritisk na populistično vlado tretjega največjega evropskega gospodarstva, ki je oblast prevzela junija lani s predvolilnimi obljubami predvsem o krepitvi pomoči najrevnejšim, že decembra pa je, da je pod streho spravila proračun in pomirila finančne trge, morala oklestiti zelo ambiciozne in drage cilje.

Italijanski premier Giuseppe Conte je novico izvedel na poslovni konferenci, ki se je danes udeležuje v Milanu. "Analitiki nam napovedujejo, da bomo v nekoliko slabšem položaju še v začetku letošnjega leta," je dejal in krivdo za stanje pripisal upočasnjevanju gospodarstva v najpomembnejših trgovinskih partnericah, kot sta Kitajska in Nemčija. Ob tem je pomiril: "Obstajajo znaki, da bo gospodarstvo okrevalo v drugi polovici leta."

Italijanski statistični urad je sicer padec BDP pripisal slabšim razmeram v industriji, negativen prispevek pa so zabeležili tudi v kmetijstvu, medtem ko je storitveni sektor stagniral.

Italija je tako prva med državami članicami EU in tudi prva od industrijsko najbolj razvitih držav na svetu (G7), ki je znova zašla v recesijo. Pred dvema tednoma, ko so se že kazali prvi znaki recesije, je italijanska centralna banka znižala napoved letne gospodarske rasti z enega na 0,6 odstotka.