Komisija je februarja za območje evra in EU za letos napovedala štiriodstotno rast, za prihodnje leto pa 2,7-odstotno za evrsko območje in 2,8-odstotno za EU. Sloveniji je medtem za letos napovedala 3,8-odstotno rast, za prihodnje leto pa 3,6-odstotno. To ne odstopa bistveno od slovenskih napovedi urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), ki v nedavno znižani oceni napoveduje 4,2-odstotno gospodarsko rast za letos, za prihodnje leto pa triodstotno.
Rekordna rast inflacije
Tudi tokrat bo v središču pozornosti inflacija, ki dosega rekordne ravni, saj vojna v Ukrajini še naprej spodbuja rast cen energentov in tudi hrane. Po prvi oceni evropskega statističnega urada Eurostat je imelo 19 držav s skupno evropsko valuto aprila 7,5-odstotno inflacijo, potem ko je bila marca rast cen 7,4-odstotna.
Komisija je februarja območju evra in EU za letos napovedala 3,5-odstotno oziroma 3,9-odstotno inflacijo, v prihodnjem letu pa 1,7-odstotno oziroma 1,9-odstotno. Sloveniji je za letos napovedala 3,7-odstotno inflacijo, za prihodnje leto pa 2,1-odstotno.
Komisija na leto objavi dve celoviti napovedi, spomladansko in jesensko, ter dve vmesni, zimsko in poletno, ki ne vključujeta podatkov o javnih financah. Zimsko je letos objavila dva tedna pred sprožitvijo ruske invazije v Ukrajini, ki se je začela 24. februarja. Spomladanska napoved bo tako prva, pri kateri bodo upoštevane tudi posledice vojne.
Komentarji