Prvi naj bi bil že v sredo ob volitvah v državni svet, naslednji pa v ponedeljek, ko bo spet seja mariborskega mestnega sveta.
V mariborskem Rotovžu bodo v sredo popoldne potekale volitve predstavnikov v državni svet. V tretji volilni enoti bo 38 elektorjev izbiralo med kandidati Francem Kanglerjem, Antonom Bergauerjem, Rudijem Matjašičem in Dragom Žuro.
Na družbenem omrežju Facebook se je ob tej priložnosti organizirala nova skupina z naslovom "Protest proti Kanglerjevemu vnebovzetju v državni svet" in pozvala k protestu v sredo ob 17.30 na Glavnem trgu. Prepričana je namreč, da je potek glasovanja dogovorjen in da se Kangler želi z izvolitvijo v državni svet izogniti sodnemu pregonu.
Za petek se neuradno napoveduje pohod navijaške skupine Viole proti Kanglerju. Že vse od zadnjega protestnega shoda pred mariborsko občino 12. novembra pa traja akcija Strobimo ga vun!, ko naj bi vsi, ki se ne strinjajo s Kanglerjem, vsakič ob vožnji mimo občinske stavbe trikrat zatrobili na hupo.
Na protestu 12. novembra se je zbralo več sto protestnikov in s plakati "Gotof je" skandirali pred mestno hišo, v vhod metali jajca in kamne ter na stopnišču prižgali nekaj sveč. Zagorelo je tudi nekaj bakel in slik s podobo Kanglerja, med pohodom po mestu pa so protestniki zažgali še cestni radar.
Protest je sklicala Facebook skupina "Franc Kangler naj odstopi kot župan", ki ima zdaj že okoli 10.500 članov. Ta za ponedeljek, ko bo spet seja mariborskega mestnega sveta, napoveduje nov protest. Tako imenovana 2. Mariborska vstaja naj bi se začela ob 16.30 na Trgu svobode.
Povod za proteste je bila postavitev radarjev za merjenje hitrosti na cestah, kjer javnost očita Kanglerju, da ga bolj kot varnost na cestah zanima pobiranje denarja. Kot je bilo slišati na ponedeljkovem protestu, protestnike ne moti omejitev hitrosti, ampak so siti klientelizma in korupcije, ki naj bi domnevno prežemala mariborsko občino.
Kangler očitke zavrača in meni, da so protesti politično motivirani s strani mariborske opozicije. O odstopu pravi, da ne razmišlja, čeprav mu je podporo odreklo vodstvo stranke SLS. Ima pa še vedno trdno podporo v koaliciji v mariborskem mestnem svetu.
Kangler se sooča s težavami tudi z drugih naslovov. Komisija za preprečevanje korupcije je prejšnji teden v poslovanju mariborskega podjetja Farmadent ugotovila "sistematičen klientelizem župana in z njim povezanih oseb na škodo javnih sredstev ter javnih podjetij". Davčna uprava RS pa je po današnjem poročanju časnika Večer naložila županovi ženi Tatjani Kangler plačilo 57.000 evrov dodatnega davka, ker ni bilo moč dokazati izvora okrog 154.000 evrov dohodka.
Zoper Kanglerja so policisti vložili že vrsto kazenskih ovadb, nazadnje letos zaradi domnevne korupcije pri obnovi glavne tržnice. Oktobra se je na mariborskem okrajnem sodišču začel prvi od sodnih postopkov, v katerem je župan obdolžen nepravilnosti pri dodelitvi občinskega stanovanja vedeževalki Karin Ježovita. Kangler, ki je bil med lansko kriminalistično preiskavo celo nekaj ur pridržan, navedbe o domnevni korupciji odločno zavrača, nekaj ovadb pa je tudi že bilo ovrženih.
Komentarji