Po predlogu bi se izbrano blago in storitve izvzelo iz obdavčitve z znižano stopnjo DDV in obdavčilo z 20 odstotki. Koalicijske stranke so predlog novele zakona prejšnji teden v prvi obravnavi v DZ sicer podprle, vendar z zahtevo, da se ga v drugem branju popravi. Večina se jih namreč ne strinja med drugim z zvišanjem spodnje stopnje DDV na časopise in revije, prav tako ne z zvišanjem DDV na komunalne in frizerske storitve. Zvišanje DDV na teh postavkah bi prineslo le majhen finančni učinek, je za STA pojasnil vodja poslancev SLS Mihael Prevc in dodal, da so se na današnjem sestanku dogovorili o umiku predloga zakona iz nadaljnjega postopka.

Od selektivnega zvišanja DDV na splošno, 20-odstotno stopnjo, si je vlada obetala približno 70 milijonov evrov dodatnih proračunskih prihodkov. Alternative, s katerimi bi pripomogli k nadomestitvi tega izpada, so koalicijski partnerji iskali na srečanju minuli teden. Zbrane možnosti so dali ministrstvu za finance v preučitev in Šušteršič je danes predstavil nekaj predlogov, med drugim dvig trošarin na naftne derivate, tobak, alkohol, sladke pijače, elektriko.

Z zvišanjem trošarin bi bilo mogoče vsaj deloma nadomestiti izpad pričakovanih dodatnih 70 milijonov evrov proračunskih prihodkov. "Na to se bodo osredotočili," je dejal Prevc in zatrdil, da torej zvišanje splošne stopnje DDV ne pride v poštev, prav tako ne krizni davek.

Na današnjo odločitev koalicije so se že odzvali v Društvu novinarjev Slovenije. Kot so sporočili, bi imeli zvišanje DDV za časopise in revije skrajno negativen vpliv na slovensko medijsko krajino in novinarstvo. Od vlade pričakujejo, da bo prevzela tudi odgovornost za prihodnost javne televizije RTV Slovenija in umaknila predlog za znižanje rtv-prispevka, ki je po njihovem mnenju škodljiv.

Predloge davčnih rešitev za leto 2013 bo sicer Šušteršič predstavil danes na novinarski konferenci.