Dokaz za to je tudi odločba o izvršbi, ki se je te dni širila po omrežju Facebook. V njej so bile številke, ki so marsikoga na prvi pogled prepričale o tem, kako tiranska in nepravična je naša država. Glede na odločbo naj bi neznanemu podjetniku iz Maribora zaradi 2,50 evra dolga zaračunali kar 75,60 evra zamudnih obresti, k temu so dodali še stroške izvršbe v višini 25 evrov in mu nato z računa skupaj rubili 103,10 evra. Ob objavi na facebooku so se vrstili zgroženi komentarji državljanov. »To je pač trenutno stanje, ki ga imamo, in nič ne kaže na bolje … revež je vedno TEPEN,« je zapisal eden izmed komentatorjev.
A izkazalo se je, da je zgodba drugačna in malce bolj zapletena, kot je videti. Država oziroma finančna uprava (Furs) glede na podatke, ki smo jih pridobili o tem primeru, ni grozljivi tiran, prav zagotovo pa okorel sistem, ki državljanom, ki so v stiski, skoraj praviloma stisko še poglobi. Kot smo izvedeli, je bil dolg podjetnika iz Maribora v osnovi veliko, veliko višji kot 2,50 evra. Tako da gre v tem primeru le za preostanek dolga. Kot lahko sklepamo, je podjetnik svoj dolg poravnal, a bil pri tem površen in je nakazal 2,50 evra premalo. Samo po sebi se mu zaradi tega ne bi zgodilo nič hudega, saj Furs terja le dolgove, višje od 10 evrov.
Zdaj pa pridemo do dela, ki bi mu lahko rekli črna luknja za davčne dolžnike. Ko želi podjetnik poplačati dolg državi, gre pogledat svojo knjigovodsko kartico, kjer naj bi pisalo, za kakšen znesek sta si z državo še »v žlahti«. A znesek, ki ga vidi tam, po vsej verjetnosti ni pravi, saj ne vsebuje vseh zamudnih obresti. Tako je bilo očitno tudi v primeru štajerskega podjetnika, ki mu je za plačilo ostalo 75,60 evra zamudnih obresti. Kaj se je torej zgodilo? Podjetnik je poravnal znesek, ki so mu ga dacarji bodisi navedli v opominu pred izvršbo bodisi ga je videl na portalu eDavki. Ko je denar prispel na njegov konto, pa je uradnik v roke vzel kalkulator in ugotovil, da se je od trenutka zadnjega obračuna pa do dneva, ko je bil dolg poplačan, nabrala še zajetna količina zamudnih obresti. Tako je naš podjetnik v trenutku, ko je mislil, da je dolg poravnal, spet postal davčni dolžnik, si prislužil še eno izvršbo in nakopičil več kot 100 evrov nepotrebnih stroškov.
Na Fursu zato dolžnikom svetujejo, naj si, preden poplačajo dolgove, sami izračunajo zamudne obresti do dne plačila, pri tem pa lahko uporabijo kalkulator, ki se nahaja na njihovi spletni strani.
Furs jemlje več, kot bi smel?
Ko so nam predstavniki Fursa razlagali delovanje kalkulatorja zamudnih obresti, pa smo prišli do presenetljivega podatka, da pri računanju zamudnih obresti uporabljajo 10-odstotno letno obrestno mero, oziroma kakor piše v zakonu o davčnem postopku, 0,0247 odstotka na dan, kar je veliko več, kot določa z zakonom predpisana zamudna obrestna mera, ki trenutno znaša 8,15 odstotka na letni ravni. V zakonu namreč nikjer ne piše, da bi se ta obrestna mera lahko spreminjala s katerim drugim zakonom, pač pa le, če se tako dogovorita upnik in dolžnik. Ali je Furs sklenil tovrsten dogovor z vsemi dolžniki, nam z ministrstva za finance do konca redakcije niso odgovorili.
Komentarji