Doklova bo morala položaj zapustiti z 2. decembrom, potem ko je služba za notranjo revizijo pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na podlagi številnih prijav o domnevnih nepravilnostih kar dvakrat pregledala delovanje Doma upokojencev Ptuj in obakrat ugotovila hude kršitve zakona o socialnem varstvu.

Zavod tako med drugim ni jasno razmejil različnih kategorij opreme, premalo je bilo jasno, kaj je osnovna oskrba in kaj dodatna, slabo so bile razmejene javne in tržne storitve, slabe so bile evidence opravljenih storitev, večkrat ni bilo mogoče niti ugotoviti, ali so bile sploh opravljene, nekaterih storitev pa niso izvajali v skladu s predpisanimi normativi in standardi.

Ptujski dom upokojencev je največji tovrstni slovenski zavod, saj ima poleg domicilnega doma na Ptuju svoje enote še v Muretincih, Juršincih, Kidričevem, že dve leti pa deluje tudi njihova enota doma v Kopru. Večino omenjenih enot je vodstvo doma v preteklih letih zgradilo povsem s svojimi sredstvi, brez sofinanciranja države.

Kršitve je v domu kar 13-krat v zadnjem času ugotavljal tudi inšpektorat za delo, slabo stanje pa sta opazila tudi tržni inšpektorat in inšpektorat za javni sektor. Kot je danes pisal časnik Delo, je tudi davčna inšpekcija domu izdala plačilni nalog za dober milijon poplačila davka, ki ga je opredelila kot davek na dobiček.

Na ministrstvu so pojasnili, da lahko ministrica na podlagi zakona o socialnem varstvu direktorja razreši, če ta ne opravlja z zakonom naloženih nalog ali pri svojem delu krši zakon oziroma če komisija za strokovni in upravni nadzor ugotovi hujše strokovne napake pri izvajanju dejavnosti zavoda.

"Zaradi resnosti in obsega ugotovljenih kršitev ugotavljamo, da je stanje nevzdržno oziroma da direktorica v skladu s svojo odgovornostjo ne zagotavlja zakonitosti poslovanja, zato smo bili kot nadzorna institucija dolžni ukrepati," so še dodali na ministrstvu.

Sicer pa je vlada zato, da bi v zavodu zagotovili učinkovitejše upravljanje, že razrešila dosedanje predstavnike ustanovitelja v svetu zavoda in do izteka mandata imenovala nove. Ti se bodo morali sestati v najkrajšem času in imenovati v. d. direktorja, kar naj bi se zgodilo v nekaj dneh.

Medtem ko se Doklova kljub prošnji STA na razrešitev doslej še ni odzvala, pa je svoj pogled danes na Ptuju pojasnil minister za javno upravo Boris Koprivnikar, ki je bil še do nedavnega na čelu Skupnosti socialnih zavodov. Kot je dejal, skupnost nima pristojnosti poseganja v notranje poslovanje domov, a vedno so odločno zavračali kakršnekoli anomalije, zlorabe ali odstopanja od zakona.

"Če so takšne anomalije ugotovljene, je potrebno odločno ukrepati," je bil jasen Koprivnikar, ki je dejal, da je bil sicer v času vodenja skupnosti z nekaterimi dvomi glede poslovanja ptujskega doma seznanjen in o tem so takrat tudi večkrat razpravljali z ministrstvom. Njihovo stališče je bilo, da naj ministrstvo takoj in odločno ukrepa, očitno pa je za to rabilo nekaj več časa. Sam bi pričakoval bolj ažurno ukrepanje, je še dejal.