Letošnji teden boja proti minam, ki bo potekal do 4. aprila, mednarodnega dne ozaveščanja o nevarnosti min, bo še posebej posvečen eksplozivnim ostankom vojn, ki ogrožajo varnost ljudi v njihovem domačem okolju. Potekal bo pod sloganom Več kot mine, napovedujejo v slovenski ITF Ustanova za krepitev človekove varnosti, ki se bo pridružila aktivnostim ob tem tednu.
Med drugim napovedujejo dogodek na Prešernovem trgu v Ljubljani v četrtek, ko bodo skupaj s partnerji simbolno uprizorili dogodek ob aktivaciji mine. Zvečer bo sledil še koncert Simfoničnega orkestra Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, namenjen donatorjem in podpornikom ustanove ITF.
Problematika min in neeksplodiranih ubojnih sredstev je vse bolj pereča. Za vsakim oboroženim konfliktom ostane množica min, granat in drugega neeksplodiranega streliva, ki lahko še dolga leta po koncu konflikta ogroža civilno prebivalstvo. V Evropi na primer še vedno odkrivajo eksplozivne naprave iz prve in druge svetovne vojne.
Še posebej problematične so protipehotne mine, v zadnjem času na Bližnjem vzhodu, v Iraku in Afganistanu pa tudi podstavljene improvizirane bombe. Čeprav je Ottawsko konvencijo o prepovedi protipehotnih min iz leta 1997 doslej podpisalo že 162 držav, med njimi tudi Slovenija, se mine še vedno uporabljajo praktično po vseh bojiščih.
Po koncu konflikta je zato še posebej pomembna vloga organizacij za odstranjevanje min, kakršna je ITF. Ta slovenska ustanova je posebej pomembno vlogo odigrala pri deminiranju območij po koncu vojn v nekdanji Jugoslaviji, zlasti v Bosni in Hercegovini. V zadnjih letih je svoje delo razširila še v druge regije, od Južnega Kavkaza in Bližnjega vzhoda do Afrike, Srednje Azije in celo Latinske Amerike, navaja organizacija na svojih spletnih straneh.
Komentarji