V priporočilu SDS tudi predlaga, naj DZ o podatkih ESČP opravi razpravo in ugotovi, da stanje ni zadovoljivo, kot tudi, da "takšno stanje v sodstvu ogroža vladavino prava in stabilnost družbene ureditve, ki temelji na človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah".
DZ naj na predlog SDS ugotovi, da "politične zlorabe prava in pravosodja v celoti s kršitvami človekovih pravic v sodnih postopkih vplivajo na stanje demokracije", kar je po navedbah stranke ugotovilo tudi ustavno sodišče z odločitvijo v zadevi Patria.
SDS prav tako predlaga, naj DZ vladi in ministrstvu za pravosodje priporoči preučitev in pripravo ukrepov, "ki bodo odpravili možnost ponovitve takšnih zlorab prava in pravosodja v celoti". Hkrati naj DZ vladi, ministrstvu, vrhovnemu sodišču in sodnemu svetu priporoči, naj preučijo in pripravijo načrt "ukrepov za odpravo oziroma bistveno zmanjšanje kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin v sodnih postopkih", predlaga SDS.
ESČP je namreč nedavno objavil pregled svojega dela v letih 1959-2014. Iz njega je razvidno, da je sodišče v tem času prejelo več kot 8400 tožb iz Slovenije. Razsodilo je v 323 primerih in v 304 ugotovilo vsaj eno kršitev človekovih pravic, pri čemer se največ ugotovljenih kršitev nanaša na pravico do sojenja v razumnem roku in pravico do učinkovitega pravnega sredstva. S 148 primeri ugotovljenih kršitev človekovih pravic na milijon prebivalcev je Slovenija prva med članicami ESČP.
Komentarji