Cerar je pojasnil, da je s Tuskom o arbitražnem zapletu s Hrvaško neformalno govoril že v nedeljo na Bledu in ga seznanil s slovenskimi stališči. Slovenija vztraja, da se sporazum izvrši in da sodišče deluje naprej. Najprej se mora po predvidenem postopku popolniti in nato nadaljevati postopek do končne razsodbe, je dejal Cerar na skupni novinarski konferenci po srečanju.

Moramo pa upoštevati institucionalni položaj Tuska, saj nima pristojnosti, da se izreka o procesu arbitraže, je opozoril Cerar. "Vendar se mi je zdelo pomembno, da mu predstavim naše stališče in verjamem, da mu bodo jutri naši hrvaški kolegi predstavili njihovo," je dejal slovenski premier. Tusk namreč po obisku Slovenije in po udeležbi na Strateškem forumu Bled (BSF) v torek pot nadaljuje na Hrvaško.

"Mislim, da je zelo pomembno, da tudi druge evropske države, da tudi Evropska komisija še nadalje podpirajo to, da se takšni problemi oz. spori, ki jih leta in leta ni bilo mogoče rešiti na drugačen način, rešijo po pravni poti," je še dodal Cerar.

Podobno je menil tudi Tusk, ki je obžaloval, da je prišlo do prekinitve arbitraže. "EU vzpodbuja obe državi, da najdeta konsenzualno rešitev spora," je povedal in dodal, da bo o tem govoril tudi v torek v Zagrebu.

Slovenija in Hrvaška sta po njegovih besedah "na mnogo ravneh vzor dobrega sodelovanja v tej regiji". "Čeprav razumem, da so vsi spori o meji občutljivi, in razumem, da jih spremljajo čustva," je dejal.

"Mislim, da bi morali ostati primer dobrega sodelovanja v regiji. To je še posebej pomembno v teh kompleksnih časih. To je pomembno za celotno Evropo, ne le za Slovenijo in Hrvaško. Bolje od mene veste, kako občutljiv in pomemben je Zahodni Balkan za Evropo. Kdo drug, če ne vi, bo pokazal, da lahko razum in zdrava pamet prevladata v tej kompleksni regiji. To je posebna odgovornost za obe državi," je še dodal predsednik Evropskega sveta.